Kredi Kartı Borcu Yapılandırma, Kart Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma, Kart Borcu Nasıl Yapılandırılır? Ne Kadar Süre Kredi Kartı Borcu Ödemezsem İcralık Olurum? Detaylar İçin...

0
Kredi Kartı Borcu Yapılandırma, Kart Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Alış verişlerimizi kolaylaştıran kredi kartları bazen de hayatı karartabiliyor. İnsanların bilinçsiz harcamaları ve kredi kartı borçlarını ödeme sıkıntı yaşamaları sonucu olumsuz sonuçlara neden oluyor. Ödenmeyen kredi kartları devamlı harcamalar ve faiz oranlarıyla birlikte ödenmeyecek hale geliyor. Bu borçlardan kredi kartı borçlarını yapılandırılması mümkün müdür?

Kredi Kartı Faiz Oranları Nelerdir?

Kredi kartı faiz oranı iki türlü incelenmektedir. Birincisi askeri ücretinin ödenmesinden sonra kalan borç üzerinden yapılan faiz oranı, ikincisi ise kredi kartı borcunun toplamının üzerinden yapılan yani hiç borç ödenmemesi üzerine uygulanan faiz oranı

  • Dönem borcunun asgarisi yani % 20 si ödendiğinde kalan borcun üzerine her ay % 5 faiz oranı uygulanır.-
  • Dönem borcunun hiçbiri ödenmemesi üzerine tüm borç tutarının üzerinden aylık % 20 oranında faiz oranın uygulanır ve bu borç diğer döneme aktarılır.

Ne Kadar Süre Kredi Kartı Borcu Ödemezsem İcralık Olurum?

Son ödeme tarihinden 90 gün süre sonra idari takip işlemi başlatılır. Borç 90 gün daha ödenmezse icra yolu açılmış olur ve bankaların kara listesini 5 yıl süre için geçmiş olursunuz. İlerde kredi çekimi, kredi kart başvurularınız gibi bankacılık işlemlerinize engel olun bir durum oluşur.

Kredi Kartı Borcunu Nasıl Yapılandırabilirim?

Kredi kartı borcunuz ödeyemeyecek kadar yüksek ve tek seferde ödemeniz mümkün değilse kredi kartı borcunu yapılandırabilirsiniz. Kredi kartı borcunuzun olduğu bankaya giderek borcunuzun faiziyle birlikte ne kadar olduğunu ve ödeme koşullarının nasıl olacağı hakkında konuşup size uygun olan koşulları kabul ederek kredi kartı borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Yapılandırdığınız kredi kartı borçlarını üç ay ödemezseniz yapılandırma iptal olup yasal işlem yapılarak borcunuz üzerinden icra işlemi başlar. Bankalardaki siciliniz kara listeye alınır.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın