Ana SayfaEkonomiFitch'in Türkiye Beklentisi "Ilımlı Büyüme"

Fitch’in Türkiye Beklentisi “Ilımlı Büyüme”
F

-

Fitch, Küresel Ekonomik Görünüm Raporunu Yayımladı

2017 yılı Küresel Ekonomik Görünüm raporunu hazırlayan Fitch Ratings, Türkiye ekonomisinin 2017’de yüzde 2,4 oranında büyüyeceğini öngördü. Fitch’in 2018 yılı öngörüsü ise yüzde 2,8’lik oranda kaydedildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kurumu olan Fitch Ratings hazırladığı raporda Türkiye’ye de yer verdi. Bu yıl Türkiye’de ılımlı ekonomik iyileşme beklentisinde olduklarını bildiren Fitch, Türkiye ekonomisinin büyüyeceğini ön gördü.

Fitch’in Türkiye tahminleri arasında enflasyon rakamları da yer aldı. Buna göre 2017 yılsonu itibariyle enflasyonun yüzde sekiz oranında olacağı kaydedildi. Fitch’in enflasyon konusunda 2018 yılı tahminiyse yüzde yedi buçuk olarak kayda geçti.

Türkiye’de faiz oranının 2017 ve 2018 seneleri sonuna yüzde sekiz oranında olacağı bildirildi. Raporda doların TL karşılığının “3 lira 80 kuruş olması muhtemel” bilgisi de yer aldı.

Fitch hazırladığı raporda küresel ekonomiyi de değerlendirdi. Bu kapsamda Türkiye’de bu yıl iyileşmenin ılımlı olacağı belirtildi. Türkiye’nin ihracatında iyileşme beklediklerini kaydeden Fitch, yıllık toplam ticaret hacminin bu şekilde destekleneceğini bildirdi. Bunların yanında “tüketici güveninin hassasiyeti devam ediyor” diyen kredi derecelendirme kurumu, siyasi gelişmelere ve güvenlik noktasındaki gelişmelere işaret etti.

Türk lirasının 2017’nin ilk iki ayında değer kaybettiğini kaydeden Fitch, “Ülkede uygulanan sıkı para politikası sayesinde TL toparlandı” dedi. Bunun yanında Fitch, Türkiye’den repo faiz oranında artırım beklentisine ise devam ediyor.

2016 yılı ocak ve şubat ayı ile 2017’nin aynı dönemlerini kıyaslayan kurum, TL’nin değer kaybının 2017 yılında daha yüksek olduğunun altını çizdi. Türkiye’de enflasyonun düşeceği de raporun Türkiye başlığında yer aldı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol