Ana SayfaGündemO Meslekler İçin Ustalık Belgesi İstenmeyecek!

O Meslekler İçin Ustalık Belgesi İstenmeyecek!
O

-

İş kanununda yapılan bazı değişikliklerin ardından bazı meslekler için ustalık belgesi alınma zorunluluğunun kaldırıldığı açıklandı. 

İş kanunları çerçevesinde bir süredir iş güvenliğini ve profesyonelliğini artırmak amacıyla bazı düzenlemelerin yapılmasına karar verilmişti. Özellikle bazı tehlikeli faktörleri içeren meslekler için bir anlamda yeni kanunların getirilmesi meclis tarafından getirilen karar sonrasında hayata geçirilmişti. Bazı meslek dallarında çalışanların iş güvenliğini ve risklerini ortadan kaldırmak amacıyla bazı belgelerin alınması zorunlu hale getirilmişti. 

Yapılan bazı değerlendirmeler sonrasında tehlikeli ve ustalık isteyen mesleklerin bu konuda eğitim almamış bilinçsiz kişiler tarafından yapılmasını engellemek amacıyla ustalık belgesi alınması zorunlu hale getirilmişti. Bunun için yapılacak başvuruların yanı sıra aynı zamanda eğitim alınması ve verilecek olan sertifikanın alınmasının gerekli hale getirilmesi oldukça dikkat çekmişti. Bunun ardından yeni iş yeri açarken de bazı mesleklerin ustalık belgesi alınmasının zorunlu tutulması dikkat çekti. 

İş kanunu üzerinde son zamanlarda yapılan değişikliklerin ardından bazı meslekler için zorunlu hale getirilen ustalık belgelerinin kaldırıldığı açıklandı. Bazı meslekler için iş yeri açılırken ustalık belgesi istenmeyecek. Hangi meslekler için ustalık belgesinin kaldırıldığı merak konusu haline geldi. Yapılan açıklamalar sonrasında şarküteri, bakkal, gıda pazarlama, manav, tarım ürünleri satış elemanlığı, kırtasiye ve kitap satış elemanlığı, su ve deniz ürünleri satış elemanlığı, ayakkabı ve deri yan ürünleri satış elemanlığı, elektrik ve elektronik malzemeler satış elemanlığı, giyim ve giyim aksesuarları satış elemanlığı, inşaat malzemeleri satış elemanları, oto yedek parça satış elemanlığı, sanayi makineleri satış elemanları gibi meslekler için ustalık belgesi aranmayacak. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol