Ana SayfaGündemİşten Ayrılanlara Önemli Uyarı!

İşten Ayrılanlara Önemli Uyarı!

-

İsten ayrılanların sigortalılık hali sona erer ancak hastalık sigortası düşünüldüğü zaman kişi işten ayrıldıktan 9 gün sonraya kadar sigortalılık halinin devam edeceği açıklandı. 

Çalışanın işten çıkarılması ya da istifa etmesi gibi durumların karşılığında sosyal güvenlik kurumu tarafından iş kanunu ile birlikte bazı çalışmaların yapıldığı, bazı hakların tanındığı biliniyor. İşten çıkan ya da çıkarılan kişilerin bu durumları bilmesi ve ona göre davranması gerekiyor. İşten çıkarılmaların yapılan hareket çerçevesinde belirli bir duruma dayandırılması oldukça önemlidir. Otuz ve üzeri işçi çalıştıran iş yerlerinde işveren en az altı aylık çalışma süresine sahip bir işçiyi işten çıkarırken bu durumu geçerli bir sebebe dayandırmak oldukça önemli olacağından dolayı rastgele keyfi olarak işten çıkarmaların önüne geçilmesi engellenecek.

İş sözleşmesi belirli bir nedenden dolayı fesh edilen işçinin iş sözleşmesinin fesh edilmesinden 1 aylık süreye kadar işten çıkarılış sebebi kendisini tatmin etmediyse bu durumun araştırılması için iş mahkemelerine başvuruda bulunabilmeleri mümkündür. İşçinin bu süreç içerisinde istirahat raporu alması olumsuz herhangi bir duruma sebep olmayacağından dolayı bu durum hak düşürücü bir neden olarak kabul görmez. Daha net bir şekilde durumu özetlemek gerekirse işçinin sözleşmesinin işveren tarafından iptal edilmesinin haklı bir sebebi olsa dahi işçi bu durumu sorgulamak adına bir ay içerisinde iş mahkemelerine başvuruda bulunabilir. Bu süreç içerisinde istirahat raporu alması herhangi olumsuz bir durum teşkil etmeyeceği gibi bu duruma engel olmaz. 

İşten ayrılan kişilerin sigortalılık hali aynı anda son bulur ancak hastalık sigortası açısından işten ayrıldıktan sonraki 9 gün boyunca devam edeceği belirtildiği için bu süreç içerisinde kişinin iş göremez ödeneğinden de yararlanması mümkün hale getirilecek. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,354TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol