Yabancı Yatırımcı Şubatta Borsaya 154 Milyon Dolar Yatırdı

0

Yabancı Yatırımcı Hisse Almaya Devam Etti

Yılı ilk ayında olduğu gibi Şubat ayında da yabancı yatırımcı Borsa İstanbul’u tercih etti. Alım yönlü işlemler artarak devam etti. Söz konusu ayda yabancı yatırımcının 154 milyon dolar değerinde hisse aldığı gözlemlendi.

Borsa İstanbul Şubat ayı verilerinde yabancı yatırımcının alım yönlü hareket ettiği görüldü.

2017 yılının ilk ayında alınan hisse senedi miktarı 816 milyon doları buldu. Şubat ayındaki veriler ise 154 milyon dolarlık alışı işaret etti. 2017 yılına yabancı yatırımcı açısından iyi başlayan borsa, sadece 2 ayılık zaman dilimi içerisinde 970 milyon dolarlık alıma imza attı.

Borsa İstanbul yılın iki ayında yabancı yatırımcının alım yönlü hareketleriyle Türk lirası tarafında yüzde 1,37’lik yükseliş yaşadı. Dolar yönlü yükselişse yüzde 5,09’luk seviyede hayata geçti.

Şubat ayı verileri incelendiğinde yabancı yatırımcının banka hisselerine ilgisinin yüksek olduğu gözlemlendi. Bu noktada İş Bankasının hisseleri en fazla alımı gerçekleştirdi. Söz konusu bankanın hisselerini alan yabancı yatırımcılar borsaya 69,8 milyon dolar yatırdı. Yabacı yatırımcının en çok alım yaptığı diğer bankalar ise garanti bankası, Vakıfbank ve Akbank olarak kayda geçti. Bu bankaları Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı takip etti.

İlginizi Çekebilir:  2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Ekim)

Yabancılar Arçelik hisselerini ise elden çıkardı. Bu kapsamda satış yönlü hareketlerde 18,9 milyon dolarlık hisse satışı yapıldı. Arçelik hisseleri yanında satış yönlü işlem yapılan diğer şirketler THY, Petkim ve BİM AŞ. olarak kayda geçti. 

Yabancı yatırımcının Mart ayında da alım yönlü işlemlere devam etmesi bekleniyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın