Ana SayfaEkonomiKatılım Bankaları Yükselişe Geçti

Katılım Bankaları Yükselişe Geçti
K

-

Türkiye’de son dönemde katılım bankalarına ilginin arttığını belirten Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanı Melikşah Utku, sektöre ilginin artmasında iki kamu bankasının da katılım bankası olarak yön belirlemesinin etkili olduğunu, son dönemde katılım bankalarının yaygın hizmet veriyor olmasının, gerekli yapılması ve şube sayısının artırılmasının da önemli bir yükselişe sebep olduğunu vurguladı. Diğer bankalar ile rekabet edebilmek için katılım bankalarının eşdeğer hizmet vermesi gerektiğini belirten Utku, tüketicilerin faiz hassasiyeti olsun ya da olmasın katılım bankalarını tercih ettiğini sözlerine ekledi. Katılım bankalarının bankacılık sektöründe belirli alanlarda daha iyi ve daha fazla hizmet verdiğini belirten Utku, birçok şirketin verilen hizmetten memnun oldukları için katılım bankalarını tercih ettiğini sözlerine ekledi.

Pay Yükseliyor

Türkiye genelinde katılım bankacılığının ekonomi içerisindeki oranının yüzde 5,5 civarında olduğunu, son 2 sene içerisinde bu alandaki gelişmenin yavaşlamış olmasına rağmen payın yükselmeye devam ettiğini belirten Utku, yavaşlamanın nedeninin bu konuda oldukça aktif olan bankanın sektör çekilmesi olduğunu bu yüzden sektörde daralma yaşandığını söyledi. Sektördeki bu daralmanın diğer bankaların belirli ölçülerde büyüme göstermesi ile aşılmaya çalışıldığını belirten Utku, katılım bankalarının bundan sonraki süreçte bankacılık sektörünün 2 katı daha hızlı büyüme gerçekleştireceğini ve ekonomi içerisindeki yüzde 5,5 civarındaki payını da yüzde 15’lere çıkaracağını söyledi.

2017 Zor Olacak

2017 yılının zorlu bir yıl olacağını belirten Utku, Türkiye’nin genç nüfusa sahip olması, ekonomisinin tek bir ürüne bağlı olmaması ve hızlı pazar değiştiren ihracatçısı ile zorlu süreci çok daha kolay bir şekilde atlatacağını sözlerine ekledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol