Ana SayfaEkonomiİngiltere’de Gıda Fiyatları Uçtu

İngiltere’de Gıda Fiyatları Uçtu

-

Süpermarketlerdeki Fiyatlar İkiye Katlandı

İngiltere’de faaliyet gösteren tüketici danışmanlık şirketi ülkedeki gıda fiyatlarının ne kadar yükseldiğini gözler önüne serdi.

Kantar Worldpanel danışmanlık şirketi tarafından yapılan araştırmada 2016 yılı ile 2017 yılının Aralık, Ocak ve Şubat ayları fiyatları karşılaştırıldı. Veriler değerlendirildiğinde 2017 yılının söz konusu dönemiyle 2016 yılının aynı dönemindeki fiyat farkının iki kat olduğu ortaya çıktı. Ülkedeki süper marketlerdeki gıdaların fiyatlarının yüzde 1,4’lük oranda artış yaşadığı ifade edildi.

Bu oran son üç buçuk yılın en yüksek artışı olarak kayda geçti.

Kantar Worldpanel tarafından aynı araştırma geçen yılın aynı döneminde de yapılmıştı. Söz konusu yıldaki artış ise yüzde 0,7’lik oranda çıkmıştı.

Gıda fiyatlarındaki artışın arkasında yatan neden olarak, ülke para biriminin değer kaybetmesi olarak gösterildi. Bu durumun etkisiyle üretimdeki maliyetlerin arttığına dikkat çekilirken, ülkeye giriş yapan ithal gıdalarda marketteki gıda fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Süpermarketlerdeki gıda fiyatları artışı devam ederken, market zincirleri de cirolarını yükseltti. Araştırma kapsamında Şubat ayında süper market zincirlerinin senelik gelirlerinde yüzde 2,3’lük oranda artışın olduğu bildirildi. 2014 senesi Haziranından bu güne İngiltere’de bu oran yakalanamamıştı.

Kantar Worldpanel danışmanlık şirketi yetkilisi açıklamasında özellikle çay, şeker ve un gibi temel tüketim maddelerinde artışın yaşandığını ifade etti. “Bu ürünler arasında en yüksek fiyat artışını ise ithal ürünler yaşadı” diyen yetkili bir yılda gelinen noktaya işaret ederek, “artış beş pens üzerinde” dedi.

İngiltere’de marketteki gıda fiyatları son zamanların zirvesini görürken, İngiltere Merkez Bankası ülkedeki enflasyonun önümüzdeki yılın ortalarına kadar yüzde 2,7’lik seviyede olacağını ön görüyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol