Ekonomi TL Dolar Karşısında Değer Kazandı

TL Dolar Karşısında Değer Kazandı

Son Güncelleme:

Türk Lirası Değer Kazandı

Son dönemde Fed Başkanı ve yetkililerinin açıklamalarının ve artan jeopolitik risklerin etkisi ile yükseliş ivmesi yakalayan Dolar/TL kuru haftanın üçüncü işlem gününde geriledi. Türk Lirası haftanın ikinci işlem gününde oluşan iyimser havanın etkisi ile Dolar karşısında değer kazandı ve Dolar/TL kuru tekrar 3,70 seviyesinin altına geriledi.

Haftanın ilk işlem gününde Dolar/TL kurundaki düşükte Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Rus ve ABD mevkidaşları ile Antalya’da yaptığı Suriye’deki koordinasyonla ilgili toplantının piyasalarda olumlu algılanması etkili oldu.

Antalya’da yapılan toplantı piyasalarda oluşan jeopolitik endişeyi azaltırken ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvilleri faiz oranın 2,50 üzerine çıkamaması gelişen ekonomileri destekledi ve Türk Lirası, Dolar karşısında yüzde 1 değer kazandı. Türk Lirası, Dolar karşısında kazandığı yüzde 1’lik değer ile gelişen ekonomiler arasında Dolar karşısında en çok değer kazan para birimi oldu.

Haftanın ikinci işlem gününe 3,7083 seviyesinde başlayan Dolar/TL kuru gün içerisinde azalan jeopolitik risklerinde etkisi ile 3,6710 seviyesine kadar geriledi. 3,67 seviyesinde tutunamayan Dolar/TL kuru yükselişe geçti ve akşam saatlerinde 3,68 seviyesine kadar yükseldi.

Türk Lirası Salı günü Euro karşısında da değer kazandı. Haftanın ikinci işlem gününe 3,9204 seviyesinde başlayan Euro/TL kuru gün içerisinde gelişen ekonomilerde oluşan iyimser hava ile geriledi. Gün içerisinde gerileyen Euro/TL kuru akşam saatlerinde 3,8883 seviyesine kadar düştü.

Türk Lirasındaki değer kazancını yorumlayan uzmanlar TL’deki değer kazancını azalan jeopolitik risklerin, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin ve TCMB’nin sıkılaştırma adımlarının desteklediğini belirtti.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,638TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,527TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler