Ekonomi Doların Düşüşü İvme Kazandı

Doların Düşüşü İvme Kazandı

Son Güncelleme:

Doların düşüşü hızlı bir şekilde devam ederken yaşanan son gelişmelerle birlikte aşağı yönlü ivmenin hız kazandığı öğrenildi. 

Son zamanlarda dolar hızlı bir şekilde düşmeye devam ediyor. Dolar fiyatlarında meydana gelen rekor artış sonrasında ekonomide meydana gelen çatlağın her geçen gün biraz daha açıldığı ortaya çıkmıştı. Bunun ardından rekor kıran fiyatlara karşılık Türk lirası değer kaybetmiş bu durum ekonomide bir çöküşe neden olmuştu. 

Küresel piyasalarda dolar fiyatları sürekli olarak yükselirken merkez bankası tarafından bu konuda bir çalışma yürütülmüştü. Yürütülen çalışmaların ardından merkez bankası bazı adımlar atmıştı. Piyasaları rahatlatmak ve Türk lirasını tekrar ayağa kaldırmak için yapılan bu çalışmaların kısa süre içerisinde olumlu etkileri hayata geçirilmeye başlandı. Dolar piyasalardaki arz talep ihtiyacından dolayı tekrar eski seviyelerine doğru inmeye başladı. Ardından Türk lirası üzerinde yaşanan değer kayıpları yerini tekrar kazançlara bırakmaya başladı. Küresel piyasaların rahatlaması ile birlikte dolar fiyatlarında yaşanan düşüş aşağı yönlü olarak ivme kazanmaya başladı. 

Merkez Bankası tarafından yapılan olumlu adımların ardından bu sabah saatlerinde doların 3.6790 seviyelerine kadar indiği öğrenildi. Çok geçmeden öğleden sonra yüzde 0.9 seviyelerinde azalarak 3.6810 liraya kadar düştüğü belirlendi. Sadece dolar değil alınan önlemler sonrasında avro da hızlı bir şekilde düşmeye başladı. Türk lirası döviz karşılığında değer kazanmaya başladı. analistler tarafından konu hakkında yapılan son açıklamalar çerçevesinde Merkez Bankası tarafından yapılan sıkılaştırma politikalarının devam edeceği konuşuluyor. Bu hafta doların biraz daha düşmesi planlanıyor. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,406BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,643TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,526TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler