KOSGEB Kredisi Almayı Beklerken Şok Yaşadı!

0

KOSGEB kredisi almaya hak kazanan bir esnaf bu konuda umutlanırken bankaya gittiği zaman büyük bir şok yaşadığı ve hayal kırıklığına uğradığı belirlendi. 

Hükümet tarafından ekonomiyi canlandırmak, küçük ve orta ölçekli olan işletmelerin büyütülmesini sağlamak ve bu konuda maddi destek vermek amacıyla son yıllarda KOSGEB kredilerini gündeme getirmişti.  Hükümet destekli olarak verilen kredilerin sıfır faizli olması ve 50 bin lira olarak verilmesi esnafların ve işletmelerin maddi sıkıntılarını çözmek, büyümelerine yardımcı olmak açısından ilaç gibi geldiği için her yıl olduğu gibi bu yılda başvuruların yoğunluğu dikkat çekmişti. 

Hükümet tarafından yapılan düzenlemelerin ardından bu yıl daha fazla kişiye kredi desteğinin verilmesi için bankalarla görüşme yapılmış ve bu süreç içerisinde sicil affının hayata geçirilmesi sağlanmıştı. Geçen yıl sadece 15 bin kişinin kredi desteğini alabildikleri belirlenirken bunun ardından yeni düzenlemeler ile birlikte 460 binin üzerinden işletmenin ve esnafın gerekli kredi desteklerini almaları bekleniyor. Başvuruların alınmasından sonra gerekli incelemelerin ardından hak kazanan vatandaşların 28 Şubat tarihinde açıklandıkları biliniyordu. 50 bin lira olarak belirlenen ve şimdiye kadar bu miktarda verilen kredilerde çeşitli değişikliklere gidilmiş ve işletmenin yıllık kazancı, büyüklüğü ve daha pek çok özelliği göz önünde bulundurulduğu zaman kredilerin 10 bin lira ile 50 bin lira arasında verilmesine karar verildi. 

Kredi çıkan esnaf hemen bankalara koştu ancak bu durumda büyük hayal kırıklığı yaşadılar. Limit yetersiz, vergi ve SGK borcunuz var gibi çeşitli bahanelerle kredi verilmedi. Son olarak kredisini almak için bankaya giden bir vatandaş hayal kırıklığı yaşadı. Bu konuda KOSGEB’e şikayette bulunan vatandaş ‘Biz sadece faizi karşılıyoruz ana parayı bankalar verdiği için bu konuda insiyatif onların elinde’ yanıtı ile büyük hayal kırıklığı yaşadı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın