Ana Sayfa Ekonomi Mobilyanın Başkenti Yükseliyor

Mobilyanın Başkenti Yükseliyor

-

Mobilyanın başkenti olarak adlandırılan Bursa’nın İnegöl ilçesi her geçen gün artan ihracat oranı ile parlayan yıldız olmaya devam ediyor. Mobilya üretiminde gerçekleşen yatırımlar ile daha da büyüyen bir sektöre sahip olan ilçe gerçekleştirilen fuarlar ile de daha kapsamlı çalışmalar yapmaya ve yatırımcıları kendine çekmeyi başarıyor. Coğrafi konum itibari ile üretim tesislerini İnegöl’e taşıyan pek çok firma verdikleri karardan memnun oldukları izlenimi veriyor.2016 yılında gerçekleşen ihracat oranı ile pek çok büyükşehir ve ili geride bırakan İnegöl mobilya alanında markalaşmaya devam ediyor.

Milyonlarca Dolar İhracat

Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası(İTSO) tarafından açıklanan bilgilere göre 2016 yılında 777 milyon dolarlık genel ihracat tutarına ulaşan İnegöl büyük bir başarıya imza attı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre İnegöl 11’i büyükşehir olmak üzere 62 ili geride bırakarak mobilya alanındaki ihracat oranı ile 55 ili geride bıraktı.

Dış Ticaret Fazlası

Mobilya üretiminde merkez konumunda olan İnegöl ihracatta 777 milyon dolara ulaşırken ithalatta ise 344 milyona ulaştı. 2016 yılı verilerine göre 433 milyon dolar dış ticaret fazlası veren İnegöl, dış satım oranları ile mobilya alanında önemli konumda olan pek çok ili geride bıraktı.

Binlerce İstihdam

Sadece mobilya ihracatı ile 55 kenti geride bırakmayı başaran İnegöl, ilçedeki 500 irili ufaklı atölye ve fabrika ile 30 bin çalışana istihdam sağlıyor. Mobilya sektöründe öncü konumda olan ilçe ihracat ile ülke ekonomisine katkıda bulunurken sağladığı istihdam ile de ön plana çıkıyor.

İlçenin ihracatının ithalat oranının çok üstünde olduğunun altını çizen İTSO Başkanı, bunun sebebinin katma değeri yüksek üretim olduğunu altını çizdi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,608BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,430TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler