Ana SayfaEkonomiTorba Yasa Resmî Gazete’ de!

Torba Yasa Resmî Gazete’ de!
T

-

Uzun süredir gündemde olan ve pek vatandaşın resmîleşmesini beklediği kanunları içeren torba yasa Resmî Gazete’ de yayımlandı. Ülke genelinde esnafından işçisine ziraat ile uğraşanına kadar farklı alandan pek çok kişiyi yakından ilgilendiren torba yasanın Resmî Gazete’ de yayımlanması ile vatandaşların beklediği süreç daha da hızlanmış olacak. İşte Resmî Gazete ’de yayımlanan torba yasanın içerdiği kanunlar;

Tarımsal Kredi Alacakları

Tarım ile uğraşan pek çok vatandaşı yakından ilgilendiren yapılandırmayı da içinde barındıran torba yasaya göre Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafından kullandırılan ve 31 Aralık 2016 tarihi itibari ile takip hesapları ile kontrol edilen tarımsal kredi alacakları kanunun yürürlüğe girmesini takiben üçüncü ayın sonuna kadar kooperatif ya da bankaya başvuruda bulunulması durumunda yeniden yapılandırma sürecine alınacak. Çiftçiler için büyük kolaylık sağlayacak bu sistem için başvuruların en kısa sürede başlaması bekleniyor. Borçlarda uygulanan yapılandırma ile faize yüzde 11 ile sınırlandırılacak ve faizin yüzde 5’ini çiftçi öderken yüzde 6’sını hazine ödeyecek.

TEDAŞ Borçları Yapılandırılacak

Torba yasa ile TEDAŞ’a olan tarımsal sulamada kullanılan elektrikten kaynaklanan borçlarda vadesi 15 Şubat 2017 tarihi itibari gelmiş olmasına rağmen ödenemeyen borçlarda yapılandırma yapılacak. Vatandaşlar TEDAŞ’a yazılı başvuruda bulunarak borçlarını taksitlendirecek.

Vergiye Yüzde 5 İndirim

Yayımlanan yasa ile vergisini düzenli ödeyen mükellefe yüzde 5 oranında indirim yapılacak, yabancılar Türkiye’den aldıkları ilk konut ve iş yeri için KDV ödemeyecek, esnaf için Ahilik Sandığı’nın kurulması gerçekleşecek, Genel Sağlık Sigortası prim borçları yeniden yapılandırılacak, pek çok vatandaşı yakından ilgilendiren bu konuların en yakın zamanda uygulamaya başlanması bekleniyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol