Ekonomi Merkez Bankası Dolar İçin Yeni Bir Adım Atıyor

Merkez Bankası Dolar İçin Yeni Bir Adım Atıyor

Son Güncelleme:

Dolar fiyatlarının son yıllarda rekor üzerine rekor kırmasının ardından konu hakkında Merkez Bankası tarafından atılan adımların hızlandırılabileceği sinyalleri verildi. 

Türkiye ekonomisinde meydana gelen sıkıntılar son zamanlarda doların hızlı bir şekilde değer kazanmasına neden olmuştu. Terör saldırıları, darbe girişimi ve dış ülkelerle yaşanan birtakım sorunların ardından doların hızlı yükselişi Türkiye ekonomisinde meydana gelen çatlağın derinleşmesini sağlamıştı. Bu süreç içerisinde Türk lirasının değer kaybetmesi piyasaları olumsuz etkilerken konu hakkında yeni önlemlerin alınmasını da zorunlu hale getirdi. 

Sadece Türkiye ekonomisinde değil küresel piyasalarda da meydana gelen dalgalanmalar aynı şekilde doların fiyatını ikiye katlamış tarihi zirveleri görmesini sağlamıştı. Türkiye ekonomisinin yaşanılan sıkıntılardan arındırılması, tekrar eski güçlü seviyelere çekilmesi ve bunun ardından Türk lirasının kayıplarını geri alması için bu konuda bir çalışma yapıldı. Bu çalışma ile birlikte Merkez bankası yeni önlemler aldığını açıklamıştı. Piyasalarda döviz ihtiyacının en az seviyeye çekilmesinin ardından arz talep piyasası inceleme altına alındığı zaman bu konuda yeni bir düzenlemenin yapıldığı belirlendi. Merkez Bankası tarafından atılan adımlar son zamanlarda etkisini göstermeye başladı ve bunun ardından dolar fiyatlarında yaşanan düşüş dikkatlerden kaçmadı. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya tarafından yapılan açıklamanın ardından merkez bankasının dolar fiyatları ile başa çıkmak konusunda yeni adımlar atabileceği yönünde sinyaller verildi. Son zamanlarda alınan önlemlerin etkilerinin tam planlandığı gibi gerçekleştiğini dile getirirken bu süreç içerisinde yeni adımların belirlendiğini dile getirdi. Gerekirse yeni bir sıkılaşma politikasına gidilerek piyasaların uzun vadede rahatlamasını sağlayabileceklerini belirtti. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,406BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,642TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,528TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler