Ekonomi Dolar Sert Yükseldi

Dolar Sert Yükseldi

Son Güncelleme:

Dolar/TL Kuru Yükseldi

Haftanın ikinci işlem gününde 3,68 seviyesine kadar gerileyen Dolar/TL kuru haftanın üçüncü işlem gününde sert yükseldi. Doların, Türk Lirası karşısında değer kazanmasında yurtdışı faktörler kadar yurtiçi faktörlerde etkili oldu.

Haftanın üçüncü işlem gününe 3,67 seviyesinde başlayan Dolar/TL kuru gün içerisinde ABD’den gelen verilerin ve Türkiye Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın yaptığı konuşmanın etkisi ile sert yükseldi. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın konuşmasından sonra Dolar/TL kuru 3,6770 seviyesinden 3,7475 seviyesine kadar yükseldi. Dolar/TL kurunun 3,74 seviyesinde tutunduğu haftanın üçüncü işlem gününde Türk Lirasının değer kaybı yüzde 1,5 aştı.

Haftanın üçüncü işlem gününde Dolar, küresel piyasalarda değer kazanırken Türk Lirası karşısında da değer kazandı. Doların küresel piyasalarda değer kazanmasında önümüzdeki hafta gerçekleşecek Fed toplantısında faiz artırımına kesin gözüyle bakılması ve ABD özel sektör istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi etkisi oldu.

 Türk Lirasının değer kaybında yurtiçi faktörlerde etkili oldu. Türkiye Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya bugün yaptığı konuşmada temkinli bir politika duruşu gerektiğini belirtirken gerekirse ilave parasal sıkılaştırmaya gidilebileceğini de belirtti. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın yaptığı konuşma piyasa beklentilerini karşılamaması nedeniyle gün içerisinde Dolar/TL kurunda sert yükselişler görüldü.

Dolar/TL kurundaki sert yükselişi yorumlayan uzmanalar enflasyonun yükselmesi ve Fed’in faiz arttırması durumunda TCMB’nin de faizlerde artış yapması gerektiğini belirtiyor. Uzmanlar TCMB’nin faiz artışına gitmesi beklenirken TCMB başkanı Murat Çetinkaya’nın faiz artırımı ile ilgili mesaj vermemesi Dolar/TL kurunda sert yükselişe neden olduğunu belirtiyor.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,406BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,643TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,526TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler