Akdeniz’de Sondaj Çalışması Başlıyor

0

Enerji Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan son açıklamalara göre Akdeniz’de sondaj çalışmalarının yapılacağı müjdesi verildi. 

Petrol arama çalışmaları hakkında uzun zamandır çeşitli düzenlemeler ve çalışmalar yapılıyordu. Bu çalışmaların ardından sonunda bir adım atıldığı açıklandı. Geçtiğimiz günlerde Enerji Bakanı Berat Albayrak katılmış olduğu bir toplantıda konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine ilişkin yapılan çalışmaların sonunda sonuç verdiği ve konu hakkında ilk adımın atılacağı müjdesi verildi. 

Yapılan son açıklamalara göre bu yıl Karadeniz ve Akdeniz’de iki gemi ile birlikte petrol arama çalışmalarının başlatılması planlanıyor. Birinci sismik gemi olan Barboros’un ardından ikinci arama gemimiz olarak ifade edilebilen Hayrettin ile çalışmaların başlaması bekleniyor. Gerekli hazırlıkların başlatıldığı öğrenildi. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından Akdeniz ve Karadeniz olmak üzere her iki deniz üzerinde de arama faaliyetlerinin başlatılması planlanıyor. Berat Albayrak tarafından ABD’nin Teksas bölgesinde düzenlenen bir toplantıya katılması ve bu toplantıda enerji alanında önemli açıklamalarda bulunması dikkatlerden kaçmadı. Yapmış olduğu açıklamalarda son yıllarda Türkiye’nin enerji anlamında farklı bir döneme girdiğini özellikle belirtti. Artık yatırımların gücü artarken bu süreç içerisinde yapılan tüm çalışmaların hız kazandığı belirlenmiş oldu. 

Dünyada yer alan doğalgaz ve petrollerin yarısından fazlasının Türkiye’nin etrafında bulunduğuna dikkat çekerken ülkenin enerji anlamında pek çok zenginlikten oluştuğunu özellikle belirtti. Bu konuda yapılacak olan çalışmaların tamamının enerji anlamında ülkenin gelişmesini ve kalkınmasını sağlayacağından dolayı önemli bir çalışma olarak değerlendiriliyor. Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde başlayacak olan sondaj çalışmalarından çıkacak sonuç şimdiden merak konusu haline geldi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın