Ana SayfaEkonomiSGK ile TKHK Tıbbi Malzeme Protokolünü İmzaladı! Artık Ücretsiz

SGK ile TKHK Tıbbi Malzeme Protokolünü İmzaladı! Artık Ücretsiz
S

-

Tıbbi Malzemeye Ücretsiz Erişilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu önemli bir konuda anlaşmaya vardı. İki kurum arasında anlaşma imzalandı.

Taburcu olan hastalar ihtiyaçları olan tıbbi malzemeleri temin ediyor, sonrasında ise bu malzemelerin faturalarını SGK’ya götürerek, kurumdan ücret iadesi alıyordu. Yapılan anlaşma ile bu durum tarih oldu. Bu konu üzerinde anlaşma imzalayan iki kurum, taburcu olan vatandaşların tıbbi malzeme ihtiyaçlarına ücretsiz olarak erişebilmesinin önünü açtı.

Yapılan anlaşma çerçevesinde bakanlık tıbbi cihazların bedelini ödeyeceğini teyit etti.

Ödemeler “Evde Sağlık Hizmetlerinde Kullanılacak Tıbbi Cihaz ve Malzemelerin Ödenmesine İlişkin Protokol” başlığı altında düzenlendi. Protokol Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Neşat Ertaş Toplantı salonunda taraflarca imzalandı.

İmza törenine Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş ve SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı da katılım gösterdi.

İmzaların atılmasından sonra kısa bir açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, ilerleyen dönemlerde evde bakım hizmetlerinin daha kapsamlı olacağını ifade etti. Bu kapsamda 2016 yılında 400 bin aileye evde sağlık hizmeti verdiklerini söyledi. Bakanlığın evde sağlık hizmeti hedefinin 800 bin olduğunu belirten Gümüş, “Sağlık hizmetlerinin evlere taşınması hastalar açısından çok önemli” dedi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş açıklamasında şunları ifade etti. “SGK ve TKHK arasında imzalanan protokol tedavisi uzun süren hastalar için büyük önem arz ediyor. Hastaneden taburcu olduktan sonra kendi imkanlarıyla ihtiyaçlarını gidermeye çalışan vatandaşlar artık tüm malzemelere ücretsiz olarak erişim imkanı elde etti. Anlaşmayla Bakanlık SGK’dan iki yüz bin kadar cihaz devraldı. Cihaz yönetiminin bakanlık bünyesine geçmesi kaynakların daha etkin şekilde kullanılmasını sağlayacak. Hem de vatandaşlar tıbbi malzemeye ödedikleri paraları geri almak için fazladan zaman harcamamış olacak” dedi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol