Ana SayfaEkonomiİŞKUR 100 Bin İşçi Aradığını İlan Etti

İŞKUR 100 Bin İşçi Aradığını İlan Etti

-

2 Ayda 256 Bin Kişiye Yeni İş Kapısı Açıldı

İstihdam seferberliği kapsamında harekete geçen İŞKUR, açık olan iş pozisyonları için 100 bin kişiye ihtiyaç olduğunu ilan etti. İŞKUR açıklamasında 2 aylık zaman diliminde 256 bin kişinin iş bulmasına aracılık ettiğini bildirdi.

İstihdam seferberliği çağrısını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, işsiz vatandaşların umudu oldu. Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine hükümet harekete geçti. Konuyla ilgili yapılan düzenlemeler ve alınan kararlar doğrultusunda yeni istihdamlara hız verilmeye başlandı. Hükümet ve özel sektörün gayretiyle binlerce kişi yeni işlerine başladı.

İstihdam seferberliği kapsamında hükümet işçilerin sosyal güvenlik primlerini ve diğer vergilerini ödemeyi üstlendi. İşverene sadece maaş ödemek kaldı. Alınan kararlar ardından binlerce firma ek istihdam için kolları sıvadı ve yeni personel alımı yapacağını açıkladı.

İşverenlerle iş arayanlar arasında köprü vazifesi gören İŞKUR’da istihdam seferberliğine katkı sağladı. İŞKUR yaptığı açıklamada son iki ay içerisinde 256 bin işsizin iş sahibi olduğunu belirtti. İŞKUR açıklamasında acilen 100 bin kişilik personele ihtiyaç olduğunu duyurdu. Personel alımlarında en fazla işçi arayan alanlar ise aşçılık, satış temsilcisi ve çağrı merkezlerine personel olarak ifade edildi.

2017 yılının son ayına kadar istihdam edilecek kişi sayısı iki milyon olarak belirlendi. Bu hedefle yapılan çalışmalara fuar etkinlikleri de eklendi. Türkiye’nin farklı kentlerinde açılan istihdam fuarlarıyla işsiz sayısının düşürülmesi planlanıyor. Bu kapsamda Başkentte 24 ile 25 mart tarihleri arasında fuar etkinliği düzenlenecek.

Yaşanan gelişmeleri değerlendiren Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Bu gün geldiğimiz noktada Türkiye’nin yarınları için güzel yatırımlar yapıyoruz. Hedefimiz 2017’de işsizlik rakamlarını yüzde onun altına düşürmek. İki ayda büyük yol kat ettik. Eksi konumunda olan istihdam verileri artıya döndü. Yılsonunda bu rakamı en düşük seviyeye getireceğiz” dedi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol