İhracatın İki Katına Çıkması Bekleniyor

0

İhracata verilen destek çalışmaları sonrasında ihracat oranlarının iki katına çıkması ve bu doğrultuda 100 milyon euro navlun ön görülüyor. 

Türkiye ihracat oranları her yıl dikkat çeken bir ülke olmakla birlikte bunun ardından geliştirilebilir bir ülke olması da oldukça dikkat çekiyor. Bunun ardından Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkçi geçtiğimiz günlerde konu hakkında önemli çalışmalarda bulunmuş ve ülke ekonomisini olumlu etkileyecek bir desteğin devlet tarafından verileceğini açıklamıştı. Bu destek ile birlikte artık ihracatın artırılması noktasında tırlara verilen gümrüksüz motorin desteğinin artırılması için gerekli adımların atıldığını belirtmişti. 

Yapılan açıklamalara göre ihracatı desteklemek ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla daha önceki dönemlerde ihracat yapan tırlara verilen gümrüksüz motorin oranı 550 litreyken destek sonrasında 900 litreye kadar çıkarılmasına karar verildi. Bu durumda ihracatçılar derneği tarafından yapılan çalışmanın ardından durum değerlendirmesi yapıldığı açıklandı. Bu değerlendirme ile birlikte devletin kasasından herhangi bir şekilde para çıkmadan yaklaşık olarak 100 milyon euro civarında bir nevlun desteğinin sağlanmış olacağı ifade ediliyor. Bu durumun ekonomiye olan katkısının ilerleyen günlerde daha net bir şekilde görülmesi de bekleniyor. 

Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından yapılan müjdeli açıklamanın ardından desteğin tüm sınır kapılarında kısa süre içerisinde yaygınlaştırılacağı da duyurulmuştu. Yapılan bu duyuruların ardından destek sonrasında ihracatta önemli gelişmelerin yaşandığı beklenirken ekonomik kazançlar şimdiden hesaplanmaya başladı. Lojistik alanında yapılan yenilikler ülkemizde oldukça önemli bir sistemi beraberinde getirdiği için verilen motorin desteğinin ulaşımı ve hızı maliyet açısından olumlu bir şekilde etkileyeceğinden dolayı oldukça önemli bir sistem olarak değerlendirilmektedir. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın