Ana SayfaGündemNohutta Gümrük Vergisi Kaldırıldı

Nohutta Gümrük Vergisi Kaldırıldı
N

-

Son dönemlerde bakliyatlar üzerinde meydana gelen fiyat artışlarının ardından nohut üzerindeki gümrük vergisinin kaldırıldığı açıklandı.

Sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alan ve yemeklerde sık sık kullanılan bakliyat ürünlerinin üretim aşamasında son zamanlar çeşitli sıkıntıların yaşandığı tespit edilmişti. Bu sıkıntıların ortaya çıkmasının ardından üreticilerin zarar etmeye başladıkları ve tüketimi de olumsuz anlamda etkilediği tespit edildiği için konu hakkında yeni düzenlemelerin yapılması zorunlu hale getirilmişti. 

Bir süredir bakliyat üretiminde verimin azalmasının ardından piyasalarda bu durum üreticileri olumsuz anlamda etkilemeye başladı. Tüm bu süreç içerisinde tüketiciler kendilerine yansıyan fiyatları düşündükleri zaman yüksek fiyatlarla karşılaşmalarının ardından bu durumda bakliyat alımını azaltmayı ve başka ürünlerle desteklemeyi tercih ettiler. Bu durum üreticileri ve dolayısı ile bakliyat piyasasını olumsuz olarak etkilediğinden dolayı devlet tarafından duruma el konulmasının zorunlu hale getirildiği özellikle belirtildi. Konu hakkında çalışmalar devam ederken özellikle sofralarda en çok tüketilen nohutun vergi indirimi haberi piyasalarda çok konuşulmuştu. Bakliyattaki fiyat artışlarının bir anlamda rekor kırmalarının ardından devlet tarafından yapılan düzenlemelerin ardından nohut fiyatları üzerindeki vergi indirimi piyasalarda bir an olsun rahatlamaya neden oldu. 

Fiyat artışının temel nedenleri üzerinde durulduğu zaman son dönemlerde rekolte düşüklüğünün ortaya çıkması, verimliliğin azalması gibi durumların fiyatları olumsuz anlamda etkilediğini ortaya koymuş oldu. Bakanlar Kurulu kararının sonrasında nohut ithalatında 1 Temmuz tarihine kadar gümrük vergisinde indirime gidildiği açıklanmıştı. Bu tarihe kadar yapılacak olan ithalat işlemlerinde gümrük vergisinin tamamen sıfırlandığı ve ithalatçıların üzerinden bir yükün kaldırıldığı açıklandı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol