Ana SayfaGündem2017 Süt Parası Ödemeleri Başladı

2017 Süt Parası Ödemeleri Başladı
2

-

Emzirme Ödenekleri Hesaplara Geçti

Yeni yılda anne olanlar 133 liralık süt paralarını almaya başladı. Buna göre 1 Ocak tarihinde doğan bebeklerin anne ve babaları SGK’nın bu yardımından yararlanma imkanı elde etti.

Sosyal Güvenlik Kurumu bu yıl anne olanlara verilecek emzirme ödeneğinin 133 lira olduğunu açıkladı. Halk arasında süt parası olarak da bilinen ödenek 1 Ocak tarihinde doğan bebeklerin annelerini kapsayacak. Bu yıl yapılan değerlendirme sonucunda annelere 133 liralık emzirme ödeneği verilmesi kararını veren SGK, ödemelere de başladı.

SGK’dan yapılan açıklamaya göre emzirme ödeneği kapsamında bankalara aktarılan bu paraların beş yıl içerisinde çekilme zorunluluğu bulunuyor. süt parası olarak bilinen ödenek sigortalı olarak çalışan kadına verilebildiği gibi, çalışmayan kadınlara da sigortalı olarak çalışan eşleri aracılığıyla veriliyor.

4A ve 4B kapsamında sigortası bulunan kadınların emzirme ödenekleri kişinin kendi adına açılmış banka hesaplarına yatırılıyor. Kamuda hizmet veren anneler ise 657 sayılı kanun kapsamında, çalıştıkları kurumdan emzirme ödeneklerini alabiliyor.

EMZİRME ÖDENEĞİNİN ŞARTLARI NELERDİR?

Sigortalı olarak çalışan tüm anneler bu ödenekten yararlanabiliyor. Sigortası bulunmayan kadının bebek sahibi olduğu durumlarda ise, ödenek sigortalı olan erkeğe ödeniyor. Bununda bazı şartlar dahilinde olması gerekiyor.

Buna göre 4A’lı olan sigortalıların, doğum öncesindeki sene içerisinde minimum 120 günlük sigorta priminin yatırılmış olması şartı aranıyor.

4B kapsamında sigortalı olanların da, doğum öncesindeki yılda en az 120 günlük priminin ilgili kuruma yatırılmış olma şartı bulunuyor.

Tüm bu şartlar yanında doğum yapan annenin süt parası alabilmesi için, çocuğunun hayatta olması da şartlar arasında yer alıyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol