Ekonomi Doların Yükselişi Devam Ediyor

Doların Yükselişi Devam Ediyor

Son Güncelleme:

Perşembe Günü Dolar/TL Kuru Yükseldi

Haftanın üçüncü işlem gününde Fed’in Mart ayında faiz artımına kesin gözüyle bakılmasının ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın yaptığı konuşmanın piyasaları tatmin etmemesi nedeniyle sert yükselen Dolar/TL kuru haftanın dördüncü işlem gününde de yükselmeye devam etti.

Perşembe günü sabah saatlerinde 3,75 seviyesinde bulunan Dolar/TL kuru TCMB’nin BİST fonlama miktarını düşürerek yılın en düşük miktarı olan 6 Milyar TL’ye indirmesi ile Dolar/TL kuru 3,73 seviyesine kadar geriledi. Türkiye Merkez Bankası’nın parasal sıkılaştırmaya devam etmesi ile 3,73 seviyesine gerileyen Dolar/TL kuru bu seviyede tutunamadı ve tekrar yükselişe geçti.

Haftanın dördüncü işlem gününde 3,73 seviyesine kadar gerileyen Dolar/TL kuru gün içerisinde 3,73 seviyesinde tutunamadı ve 3,77 seviyesine kadar yükseldi. 3,77 seviyelerine kadar yükselen Dolar/TL kuru Perşembe günü 3,73-3,77 seviyesinde dalgalandı ve genel olarak 3,75 seviyesinde tutundu.

Türk Lirasının yaşadığı değer kaybında ABD’den gelen istihdam verilerinin ve Fed’in olası faiz artırımı etkili olurken küresel bazda azalan risk iştahının da etkisi oldu. Fakat Türkiye’deki jeopolitik risklerin artması ile Türk Lirası diğer gelişen ekonomi para birimlerine göre Dolar karşısında daha fazla değer kaybetti ve gelişen ekonomi para birimlerinden negatif ayrıldı.

Türk Lirasındaki değer kaybını yorumlayan uzmanlar Doların değer kazanmasında küresel hareketlenmelerin etkili olduğunu belirtirken petrol fiyatlarında yaşanan gerilemelerin Doların daha da yükselmesini engellediğini de belirtti. Ayrıca uzmanlar yükselen enflasyona müdahale etmek için ve Fed’in faiz artırması halinde TCMB’nin geç likidite penceresi faizini artırması gerektiğini savundu.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,406BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,643TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,526TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler