Van’a İranlı Turist Akını Yaşanıyor

0

Son zamanlarda yapılan incelemeler sonrasında Van’a İranlı turist akını yaşanmaya başladığı belirlendi. Sadece iki ay içerisinde 50 bin turist geldiği açıklandı. 

Doğu Anadolu Bölgesinde son zamanlarda yaşanan terör olaylarından dolayı yapılan turistik gezilerin pek çoğunun iptal edildiği açıklanmıştı. Bölgede gerçekleşen terör olaylarının ardından turizm kaybının yaşandığı mali açıdan çeşitli zararların yaşandığı tespit edilmişti. Bu durumda bölgede yapılan terör operasyonlarının artık sona gelinmesi ve sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasının ardından tekrar turistler için ziyaret sürecinin başladığı açıklandı. 

Doğu Anadolu Bölgesi kültürel ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra inanç turizmi açısından da çeşitli imkanlar sunduğu için tercih ediliyor. Bu süreç içerisinde özellikle son zamanlarda İranlı turistlerin akınına uğraması dikkat çekmişti. Suriye sınırında yaşanan iç karışıklıkların ardından yaşanan bazı ambargolar sonucunda turizm sektörünün durgun geçtiği ortaya çıkmıştı. Ancak sonrasında ambargonun kaldırılması İranlı turistleri tekrar harekete geçirdi. Doğu Anadolu bölgesindeki turizm canlılığının tekrar eski günlere ulaşmaya başladığı tespit edildi. Baharın gelmesi ve Nevruz kutlamalarına az bir süre kalmışken kültürel etkinlikleri yakından görmek ve deneyim kazanmak isteyen İranlı turistlerin bu anlamda ziyaretlerini artırdıkları belirlendi. 

Özellikle Doğu Anadolu bölgesinde en çok ziyaret alan şehrin son iki ay içerisinde Van olduğu tespit edildi. Yaşanan karışıklı döneminde 2016 yılı baz alındığı zaman şehre tüm olumsuzluklara rağmen 1 milyon turistin geldiği belirlendi. Son iki ay baz alındığı zaman ise 50 bin İranlı turistin kültürel bir gezi yapmak için şehri tercih ettiği görüldü. İran pazarının Türkiye için çok önemli olduğu kaydedilirken sayının havaların düzelmesi ile birlikte artacağı konuşuluyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın