Ekonomi Bakanından Varlık Fonu Açıklaması

0

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi çok konuşulan Varlık Fonu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi geçtiğimiz günlerde Londra’da düzenlenen bir ekonomi toplantısına katıldı. Toplantıda gündeme ilişkin soruları yanıtlamayı ihmal etmezken son zamanlarda hayata geçirilen ve çeşitli tartışmalara neden olan Varlık Fonu açıklaması ile dikkat çekti. Varlık Fonu hakkında yapılabilecek çeşitli çalışmaları açıklarken gerektiği halde müdahale etmenin de mümkün olduğuna dikkat çekti. 

Varlık Fonu hakkında merak edilen soruları yanıtlarken fon içerisinde bazı spekülatif hareketlerin tespit edilmesinin ardından güvenceyi sağlamak adına zorunda kalındığı halde müdahalelerin gerçekleştirilmesinin mümkün olduğunu ve bu durumun bir seçenek olarak değerlendirilebileceğini belirtti. Ekonomik piyasalar hakkında önemli değerlendirmelerde bulunurken son zamanlarda kurun sürekli olarak dalgalanması ve son olarak yükselmesi sorulduğu zaman bu konu hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Zaman içerisinde kurun kendi dengesini ortalama bir şekilde bulacağını iddia ederken herhangi bir olumsuzluk durumunda ilerleyen günlerde bazı önlemlerin hayata geçirilmesinin planlandığı açıklandı. 

Yapılacak olan önlemler sorulduğu zaman bu noktada serbest ticaret bölgelerinden Türkiye’ye ve sonrasında Türkiye’den serbest ticaret bölgelerine yapılan ticari işlemlerde lira transfer zorunluluğunun getirilmesinin planlandığı açıklandı. Bu planlamanın hayata geçirilmesinin ardından piyasadan 6 7 milyar doların geri çekilmesi planlandığı için doların düşüşünü hızlandırarak Türk lirasının değerinin artırılması amaçlanıyor. Daha önceki dönemlerde yapılan ticari işlemlerde dövizle işlem yapma mecburiyet olduğuna dikkat çekerken artık böyle bir mecburiyetin kaldırılması için çalışıldığı iddia edildi. Sonucunda ise Türk lirasının işleme koyulması ile birtakım problemlerin çözüleceği konuşuluyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın