Bakandan Kıdem Tazminatı Açıklaması!

0

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan son açıklamaların ardından kıdem tazminatı hakkında gerçekleştirilmesi planlanan reformun bu yıl içerisinde gerçekleştirileceği müjdesi verildi. 

Bazı toplantılara ve etkinliklere katılmak üzere Adana ziyareti gerçekleştiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu burada katılmış olduğu toplantılarda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yapmış olduğu açıklamaların ardından gündeme ilişkin merak edilen sorulara da yanıtlar vermeyi ihmal etmedi. İlk olarak son zamanların en fazla üzerinde durulduğu ve çalışma yapıldığı konularından birisi olan istihdam seferberliği konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

2016 yılının Türkiye için zorlu bir yıl olduğunu, yaşanan sorunların ülkeyi her anlamda derinden sarsmış olduğunu belirtirken bu süreçte işsizlik verilerinin hızlı bir şekilde artması sonrasında konu hakkında hükümetin yapmış olduğu çağrının oldukça yerinde bir karar olduğunu savundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrıları sonrasında gerçekleştirilen istihdam seferberliği çalışmalarının ardından  son zamanlarda istatistiklere tekrar bakıldığı zaman istihdam verilerinin gittikçe artmaya başladığına vurgu yaptı. Böyle gittiği takdirde işsizlik sorunlarının tamamen çözülmesi beklenenler arasında yer alıyor. Türkiye’nin kayıt dışı ekonomik sorunları olduğu için bu durumun ekonomiyi olumsuz etkilediğini belirtti. Bu durumu ortadan kaldırmak için yeni düzenlemelerin yapıldığını açıkladı. Özellikle 2002 yılından bu yana yapılan çalışmaların ardından kayıt dışılık oranının yüzde 54 seviyelerinden yüzde 33 seviyelerine kadar indirildiğini açıkladı. 

Uzun zamandır merakla beklenen kıdem tazminatı konusunda da yeni düzenlemelerin tamamlanmak üzere olduğunu dile getirdi. Kıdem tazminatı reformunun bu yıl içerisinde hayata geçirilmesinin planlandığını açıkladı. Yakın zamanda hem işçilerin hem de işverenin haklarının korunduğu yeni sistemin açıklanması planlanıyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın