Ekonomi Önemli Faiz Açıklaması Geldi!

Önemli Faiz Açıklaması Geldi!

Son Güncelleme:

Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan son açıklamalara göre faizlerin uzun bir süre düşük kalacağı açıklandı. 

Küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalar sebebiyle bazı faiz oranlarının düşük tutulması ekonomik bir önlem olarak ifade edilirken piyasaların rahatlatılmasının sağlandığı belirtiliyor. Bu süreç içerisinde faiz artırımına gidilip gidilmeyeceği merak konusu haline geldi. Küresel piyasalarda dalgalanmaların geçtiğimiz aylara göre karşılaştırma yapıldığı zaman azaldığının belirlenmesinin ardından faiz oranlarının nasıl değişeceği merak konusu haline gelmişti. 

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi tarafından yapılan açıklamalarda piyasa değerlendirilmesinin yanı sıra önemli faiz açıklamalarında bulunması dikkatlerden kaçmadı. Şuan piyasalarda genişleme politikası izlendiği için birtakım önlemlerin alındığını açıkladı. Ancak faizler konusunda beklenmedik bir açıklama yaparak genişlemenin son bulması ve piyasaların rahatlamasının ardından bile uzun bir süre faizlerin düşük tutulacağı açıklaması büyük ilgi gördü. euro bölgesi düşünüldüğü zaman enflasyon oranlarının giderek düşmesi, ekonomik büyümenin alınan önlemler sayesinde geliştirilmesinin ardından faiz oranlarında her zaman olduğu gibi bir artışın yaşanmasının mümkün olduğu belirtiliyordu. Bu süreç içerisinde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi para politikalarında herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini söyleyerek oranları sabit tuttuğunu açıkladı. 

Kararın alınmasından sonra bu konuda açıklama yapmak üzere bir basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen basın toplantısında ‘Faiz oranlarının uzun bir süre mevcut düzen içerisinde tutulmasının uygun olacağını düşünüyoruz. Parasal genişlemenin son bulması ve ekonomik verilerin tamamen düzelmesinin ardından da uzun bir süre faiz oranlarında herhangi bir artırıma gitmeyi planlamıyoruz’ ifadelerini kullandı. Bu açıklamanın piyasalara aynı anda olumlu bir etki sağlaması bekleniyor. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,406BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,642TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,528TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler