Arpada da Vergiler Sıfırlandı

0

Son dönemlerde bakliyat fiyatlarında yaşanan artış hükümetin yeni önlemler almasını sağlıyor. Artan fiyatlar nedeni ile öncelikle nohuttaki gümrük vergisi sıfırlanmıştı. Vatandaşların daha uygun fiyata ürün alabilmesi için gerçekleştirilen çalışmalardan olan gümrük vergileri hakkında çalışmalar sonucunda ülke genelinde ithal bakliyat satın alan kişiler daha uygun fiyata ürün alabilecekler.

İlk Uygulama Nohutta

Artan bakliyat fiyatları sonrası geçtiğimiz günlerde yapılan bir düzenleme ile nohutta vergi indirimine gidilmişti. Bakanlık tarafından yapılan çalışmalar sonrasında 1 Temmuz 2017 tarihine kadar gümrük vergisi oranları sıfırlanmıştı. Yapılan bu vergi indirimi vatandaşlar tarafından olumlu karşılanmıştır.

Arpada Da Vergi Sıfır

Nohutta yapılan vergi indiriminden sonra fiyatlardaki yükselişten etkilenen arpa için de gümrük vergisinde indirime gidildi. Nohutta yapılan gümrük vergisi sıfırlanması ile ilgili çalışma 1 Temmuz 2017 tarihine kadar geçerli olurken arpa için düzenlenen gümrük vergisinin sıfırlanması işlemi için 31 Mayıs 2017 tarihine karar verildi.

100 Bin Ton

Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) sıfır gümrük vergisi ile arpa ithalatı yapılabilmesi için 31 Mayıs 2017 tarihine kadar izin verilirken, arpa ithalatı için 100 bin ton kontejyan tahsis edildi. Alınan bu karar çerçevesinde yapılacak ithalat için Ekonomi Bakanlığı tarafından ithal lisansı düzenlenecek.

Resmî Gazete’de Yayımlandı

Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan TMO Genel Müdürlüğünce Kullanılmak Üzere Arpa İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında’ki karar Resmî Gazete’ de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Kararın yürürlüğe girmesi ile birlikte ülkeye girişi yapılan arpalardan gümrük vergisi 31 Mayıs’a kadar alınmayacak.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın