Ana SayfaEkonomiİşlenmiş Yemde Sıkı Denetim

İşlenmiş Yemde Sıkı Denetim

-

Son dönemlerde gündemi meşgul eden işlenmiş yem hakkında açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik konu hakkında denetimlerin devam ettiğini aynı türden hayvanların gövdeleri ya da parçalarından elde edilen işlenmiş (rendering) hayvan proteini ile beslenmelerinin 1 Ocak tarihinden itibaren yasaklandığını ve bu konuda taviz verilmediğini söyledi. Yapılan denetimlerde olumsuz bir durum ile karşılaşılmadığını belirten Çelik, bu sıkı denetimlerin devam edeceğini vatandaşların bu konuda gönüllerinin rahat olması gerektiğini söyledi.

Kontrol Altında

Özellikle tavuklarda rendering hayvan proteinlerinin kullanıldığına dair söylentilerin gerçekleri yansıtmadığını belirten Çelik, 1 Ocak 2017 tarihi itibari ile yasaklandığını, söz konusu yasağın uygulanmasının kontrol altında tutulduğunu ve bu konuda sıkı denetimlerin olduğunu söyledi.

Olumsuz Durum Görülmedi

Bu konuda hassas davranıldığını belirten Çelik, uygulamanın yürürlüğe girdiği zamandan beri yapılan denetimlerde herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşılmadığını üreticilerin de bu konuda dikkatli olduklarını, aksi durum ile karşılaşıldığında cezai uygulama olacağını söyledi. Vatandaşların bu konuda müsterih olmasını isteyen Çelik, denetimlerin devam edeceğinin altını çizdi.

Rendering Yem

Bakanlık tarafından yasaklı olan rendering yem et üretimi esnasında ortaya çıkan ve insan gıdası olarak herhangi bir değer taşımayan atıkların rendering tesislerinde işlenerek hayvansal yağ ve et – kemik ununa dönüştürülerek elde ediliyor.

2011’den Beri Yürürlükte

2011 yılının aralık ayından beri gündemde olan rendering yem üretiminin yasaklanması hakkında açıklama yapan Çelik, 1 Ocak 2017’den itibaren yürürlüğe girdiğini ve hayvanların süt ve süt ürünleri haricinde hayvansal protein içeren hayvansal proteinler ile beslenmesinin kesinlikle yasak olduğu söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,357TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol