Ekonomi İşlenmiş Yemde Sıkı Denetim

İşlenmiş Yemde Sıkı Denetim

Son Güncelleme:

Son dönemlerde gündemi meşgul eden işlenmiş yem hakkında açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik konu hakkında denetimlerin devam ettiğini aynı türden hayvanların gövdeleri ya da parçalarından elde edilen işlenmiş (rendering) hayvan proteini ile beslenmelerinin 1 Ocak tarihinden itibaren yasaklandığını ve bu konuda taviz verilmediğini söyledi. Yapılan denetimlerde olumsuz bir durum ile karşılaşılmadığını belirten Çelik, bu sıkı denetimlerin devam edeceğini vatandaşların bu konuda gönüllerinin rahat olması gerektiğini söyledi.

Kontrol Altında

Özellikle tavuklarda rendering hayvan proteinlerinin kullanıldığına dair söylentilerin gerçekleri yansıtmadığını belirten Çelik, 1 Ocak 2017 tarihi itibari ile yasaklandığını, söz konusu yasağın uygulanmasının kontrol altında tutulduğunu ve bu konuda sıkı denetimlerin olduğunu söyledi.

Olumsuz Durum Görülmedi

Bu konuda hassas davranıldığını belirten Çelik, uygulamanın yürürlüğe girdiği zamandan beri yapılan denetimlerde herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşılmadığını üreticilerin de bu konuda dikkatli olduklarını, aksi durum ile karşılaşıldığında cezai uygulama olacağını söyledi. Vatandaşların bu konuda müsterih olmasını isteyen Çelik, denetimlerin devam edeceğinin altını çizdi.

Rendering Yem

Bakanlık tarafından yasaklı olan rendering yem et üretimi esnasında ortaya çıkan ve insan gıdası olarak herhangi bir değer taşımayan atıkların rendering tesislerinde işlenerek hayvansal yağ ve et – kemik ununa dönüştürülerek elde ediliyor.

2011’den Beri Yürürlükte

2011 yılının aralık ayından beri gündemde olan rendering yem üretiminin yasaklanması hakkında açıklama yapan Çelik, 1 Ocak 2017’den itibaren yürürlüğe girdiğini ve hayvanların süt ve süt ürünleri haricinde hayvansal protein içeren hayvansal proteinler ile beslenmesinin kesinlikle yasak olduğu söyledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,406BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,642TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,528TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler