Bill Gates’in Pil Şirketi İflas Bayrağını Çekti

0

190 Milyon Dolarlık Pil Fabrikası İflas Etti

Teknolojik gelişmelerin patronu olan Bill Gates bu defa başarılı olamadı. Gates’in açtığı pil gelişim şirketi battı. Aquion adlı şirketin iflas etme nedeni, yatırımdaki yetersizlik olarak gösterildi.

Amerikalı teknoloji patronu Gates bu işe de oldukça iddialı başlamıştı. Pazarın bu noktada açığı olduğunu düşünerek yatırım yapan Gates, Aquion’a 190 milyon dolar yatırmıştı.

Aquion şirketi pil geliştirme, pil teknolojileri konularında faaliyet göstermekteydi. Şirketin kurucusu da Bill Gates olunca şirketten büyük işler başarması beklenmekteydi. Fakat şirket hiç beklenmedik bir anda iflas ettiğini duyurdu.

İflasın ilanı sonrasında Aquion pil şirketinin CEO’u açıklama yaptı. SEO Scott Pearson açıklamasında iflas nedenlerini duyurdu. CEO pil geliştirme konusunda bazı zorluklarla karşılaştıklarını belirtti. Pil teknolojisinin gelişiminin de göründüğü kadar kolay olmadığını söyleyen Pearson, başarının uzun zaman gerektirdiğine işaret etti. “teknolojinin geliştirilebilmesi için hem uzun zaman gerekli hem de ciddi bir yatırım” diyen şirket CEO’su “Sistemleri geliştirebilmek çok pahalı” sözlerini de açıklamasına ekledi.

Aquion faaliyet gösterdiği dönemde sodyum iyon teknolojisiyle pil üretimine imza attı. Beş bin şarj döngüsü performansıyla bu ürün dikkat çekmişti. Pil kullanımının süresi pilin ne kadar güvenli olduğunun da göstergesi olarak ifade ediliyor. Bu kapsamda şirketin geliştirdiği teknolojinin güvenlik seviyesi de yüksek olarak adlandırılmıştı. Fakat tüm bu ilerlemeler Aquion’u iflastan geri döndüremedi. Bu haber ise en çok teknolojiyi yakından takip edenleri şok etti. Çünkü günümüzde motor ve otomobiller bile gelişmiş pil teknolojilerine ihtiyaç duyuyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın