Haftanın Son İşlem Gününde Borsa Değer Kazandı

0

Borsa Cuma Günü Yükseldi

Bu hafta üç günlük bir düşüş evresine giren Türkiye hisse senedi piyasaları güne alış ağırlıklı başlarken küresel bazda borsaların değer kazanmasının etkisi ile günü yükselişle tamamladı. Borsanın yükselişinde Leasing ve Faktöring, Bankacılık ve Nakliye sektörlerindeki hisse senetlerinin değer kazanması etkili oldu.

Borsa İstanbul’da BİST 100 Endeksi güne yatay bir seyirle başlarken gün içerisinde en yüksek 89.924,90 puanı ve en düşük 89.324,34 puanı gördü. BİST 100 Endeksi haftanın son işlem gününü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,68 artışla 89.611,40 puanda tamamladı. Ayrıca haftanın son işlem gününde BİST 100 Endeksinin toplam işlem hacmi 3,3 Milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

İstanbul Borsası’nda Cuma günü Bankacılık Endeksi yüzde 1,49 ve Holding Endeksi yüzde 0,03 değer kazandı. Haftanın son işlem gününde yüzde 3,11 değer kazanan Leasing ve Faktöring Endeksi günün en çok kazandırın gösterge endeksi olurken yüzde 1,38 değer kaybeden Orman, Kağıt ve Basım Endeksi günün en çok değer kaybeden gösterge endeksi oldu.

Borsa İstanbul’da Cuma günü değer kazanan hisse sayısı 187’ye ulaşırken 158 hisse senedi günü değer kaybı ile tamamladı ve 60 adet hisse senedinin değerinde değişme olmadı.

Borsa İstanbul’da BİST 100 altında işlem gören Tat Konserve San. A.Ş. yüzde 8,50 değer kazanarak günün en çok değer kazanan şirket hissesi olurken yüzde 3,93 değer kazanan Galatasaray Sportif günün en çok değer kazanan ikinci şirket hissi oldu.

Haftanın son işlem gününde BİST 100 altında işlem gören Kartonsan San. Ve Tic. A.Ş. yüzde 3,23 değer kazanarak günün en kötü performansını sergileyen şirket hissesi olurken yüzde 3,13 değer kaybı ile Alcatel Lucant Teletas Telekomünikasyon AS Class günün en kötü performansını sergileyen ikinci şirket hissesi oldu. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın