Ekonomi Doların Ateşi Biraz Olsun Söndü

Doların Ateşi Biraz Olsun Söndü

Son Güncelleme:

Dolar/TL Kuru Değer Kaybetti

Hafta içerisinde Fed’in olası faiz artırımı, ABD istihdam verileri ve Türkiye Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın açıklamaları ile sert yükselişler yakalayan Dolar/TL kuru haftanın son işlem gününde geriledi. Haftanın son işlem gününde Doların ateşinin biraz olsun sönmesinde TCMB’nin sıkılaştırmaya devam etmesi etkili oldu.

Haftanın son işlem gününe 3,76 seviyesinde başlayan Dolar/TL kuru gün içerisinde TCMB’nin likidite adımları ve ABD tarım dışı istihdam verilerinin etkisi ile geriledi. Sabah saatlerinde 3,76 seviyesinde bulunan Dolar/TL kuru TCMB likidite müdahaleleri ile 3,75 seviyesine gerilerken ABD istihdam verilerinden sonra 3,73 seviyesine kadar geriledi.

Türk Lirasının değer kazanmasında Türkiye Merkez Bankası’nın likidite araçları ile parasal sıkılaştırmaya devam etmesi etkisi oldu. TCMB bugün yüzde 9,25 faiz oranından BIST kotasyon miktarını sıfır olarak belirlerken ortalama fonlama maliyetini 5 yılın zirvesi olan yüzde 10,81’e taşıdı.

Haftanın son işlem gününde Türk Lirasının Dolar karşısında yüzde bire yakın değer kazanmasında ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı tarım dışı istihdam verileri de etkili oldu. ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı veriler göre Şubat atında ABD tarım dışı istihdam 235.000 artışla 190.000’e yükselirken saatlik özel sektör ücretleri yüzde 0,2 artışla beklentilerin altında kaldı.

Dolar/TL kurundaki düşüşü yorumlayan uzmanlar ABD tarım dışı istihdam verilerinin Fed’in gelecek hafta faizleri arttıracağına işaret ettiğini belirtirken ABD ekonomi verilerinin 2017 yılında dört faiz artışını desteklemediğini belirtti. Uzmanlar Fed’in 2017 yılında dört faiz artışı yapmaması gelişen ekonomi para birimleri için pozitif bir durum olarak yorumladı.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,406BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,643TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,526TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler