Sabiha Gökçen Yatırımlarla Genişletiliyor

0

Sabiha Gökçen havalimanının yapılacak olan yeni yatırımlarla birlikte genişletilmesi ve kapasitesinin artırılması planlanıyor. 

İstanbul’un ikinci havalimanı olan Sabiha Gökçen Havalimanı daha iyi hizmet vermek ve hizmet kapasitesini artırmak amacıyla genişlemeye gidiyor. Son dönemlerde yapılacak yeni yatırımların ardından havalimanının hizmet kalitesinin de artırılması planlanıyor. İhaleye sunulacak olan projenin ardından yeni köprülerin yapılması da planlanıyor. Havalimanına yapılacak dört yeni köprünün ardından kapasitenin yaklaşık yüzde 15 civarında artırılması beklendiği için bu konuda yeni bir dönemin başlatılması bekleniyor. 

İhalenin son düzenlemelerinde hayata geçirilmesinin ardından gelecek ay sunulması planlanıyor. İhale sonucunda yapılacak yatırımlarla bölgede inşaat alanı genişletilecek. Toplam inşaat alanının 25 bin 554 metrekare civarında olması bekleniyor. Yatırım planlaması içerisinde yolcu bekleme alanlarının genişletilmesi ve artırılması yer alırken bilet satış noktalarının sayısının da artırılması bekleniyor. Bu süreç içerisinde ticari alanların ek inşaatlar sonrasında artırılması planlanıyor. İnşaatların tamamen bitirilmesinin ardından terminalde bulunan yolcu kapasitelerinin ise bir yıl içerisinde 6 milyon civarında artırılması planlananlar arasında yer alıyor. Geçen yılki yolcu verileri değerlendirildiği zaman 29.5 milyon yolcu ile kapatıldığı belirlenmişti. Ardından yatırımların sonucunda henüz tamamlanmamış olmasına rağmen bu yıl hedefin 32 milyon yolcuya kadar çıkarılması planlanıyor. 

Havalimanının tek bir pisti olduğu ve bu şekilde hizmet verdiği biliniyor. Paralel bir ikinci pistin yapımına başlanacakken bu sürecin 2019 yılında tamamlanması bekleniyor. İkinci bir piste yer açmak amacıyla havalimanı çevresinde bulunan yerlerin tamamen yol altına girmesi planlanıyor. bu sürecin tamamlanması için ilk tünelin yapımının tamamlandığı açıklandı. Yapılan yatırımların ardından hem kalkan uçak sayısı hem de yolcu sayısı artırılırken hizmet kalitesinin de artırılması planlanıyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın