Ana SayfaGündemYurt Dışından Getirilen İkinci Telefonlara Ceza

Yurt Dışından Getirilen İkinci Telefonlara Ceza
Y

-

Hazırlanan yeni mevzuatın ardından yurt dışından getirilen ikinci telefonların para cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. 

Yurt dışında üretilen teknolojik aletlerin dolar bazında hesaplanmasından dolayı yurt dışında normalden çok daha uygun fiyatlara satılmasından dolayı ülkemizden yurt dışına gidenler genellikle bu konu hakkında daha fazla para vermemek adına telefon getiriyorlardı. Yurt dışından telefon getirmek ülkemizde belirli bir ücret ödeyerek kaydının yapılması halinde serbest tutulmuşken yapılan bazı incelemelerin ardından durumun ticarete döküldüğünün görülmesi bu konuda yeni önlemlerin alınmasını gerektirdi. 

Gümrük görevlileri tarafından yapılan kontrollerin ardından yurt dışından ülkemize geçiş sırasında yanında fazladan telefon getirenlerin tespit edilmesinin ardından yanında ikinci telefonu getirenlerin IMEI kayıtlarının alınarak BTK’ya konu hakkında geri bildirim yapmaları planlanıyor. Bu geri bildirimin ardından sisteme girilmemesi için gerekli önlemler alınacak. Böylece ikinci kez getirildiği tespit edilen cep telefonlarının kaydı yapılmayacağı için kullanımı da sağlanamayacak. Bunun yanı sıra sadece telefon kullanımını engellenmeyecek, aynı zamanda bu kişilere cezalı vergi kesiminin gerçekleştirilmesine karar verildi. 

Ancak yapılan düzenlemelerin ardından bu konu hakkında tasarlanmış olan mevzuatın durum hakkında kararsız olduğunu ortaya koydu. Bir mevzuata göre kişilerin hediyelik eşya statüsünde cep telefonu getirebileceğini vurgularken diğer bir mevzuatın bu konu hakkında tam tersini söylemesi kafaları karıştırmaya başlandı. Bu durumun büyük bir muamma haline gelmesinin ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı duruma el koyarak bu konu hakkında yeni düzenlemeyi hayata geçirdi. Bu sayede ikinci kez yurt dışından cep telefonu getirilmesi halinde kullanım imkanı sağlanmayacağı gibi para cezası da verilecek. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol