Anasayfa Gündem Firmaları Heyecanlandıran Düzenleme!

Firmaları Heyecanlandıran Düzenleme!

Bankalar tarafından  250 milyar liralık kredi verilmesinin önü açılınca bu durum  firmaları heyecanlandırdı ve sıraya girdikleri görüldü. 

Ekonomiyi tekrar canlandırmak ve ayağa kaldırmak için çeşitli düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. Son olarak uzun zamandır bankalar tarafından yeni bir konunun üzerinde çalışıldığı görülmüştü. Bu süreç içerisinde küçük işletmelerin büyütülmesi, ihracatçı firmaların maddi kaynak sıkıntılarının çözülerek her daim ayakta tutulması ve kur dalgalanmalarından dolayı yaşanan etkilenmelerin bir anlamda önüne geçebilmek için 250 milyar liralık devlet garantili olarak verilecek kredinin önü açılmış oldu. Dün Resmi Gazetede uzun zamandır konu hakkında beklenen gelişmelerin yaşanması piyasalarda bir heyecana neden oldu. 

Yayınlanan yeni düzenlemelere göre devlet garantili olarak verilen kredi tutarının piyasalarda 250 milyar lirayı aşmayacağı öğrenildi. Kredi Garanti Fonu tarafından verilen her bir kefalet düşünüldüğü zaman bu kefaletlerden yararlanacak olan kişilerin yine her bir kefaleti kaldırmaları karşılığında azami olarak yüzde 0.03 oranında bir komisyon alacağını duyurdu. Yapılan düzenlemelerin ardından verilecek olan kredilerin vadesi en az altı ay olmakla birlikte anapara ödemesiz döneminin ise en fazla bir yıl olmak üzere beş yıl üzerinden değerlendirilmesine karar verildi. 

Kredi Fonunun hayata geçmesinin ardından bu durumdan yararlanmak isteyen firmaların harekete geçerek şimdiden sıraya girmeleri dikkat çekti. Yapılan son düzenlemelerin ihracatçının yararına olması ise dikkatlerden kaçmadı. Son dönemlerde sadece kefalet tutarı Eximbank aracılığı ile değil tüm bankalar aracılığı ile sağlanabilecek. Hazine tarafından işletme hesabındaki miktarın belirli bir oranın altına düşmesinin ardından destek yapacağı öğrenildi. Yeni düzenleme sonrasında şimdiden başvuru sayısının 30 bin olduğu açıklandı. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

16 − 5 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,784BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,043TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,563TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler