TÜSİAD Hollanda’nın Skandal Kararını Eleştirdi

0

TÜSİAD’ın Hollanda Tepkisi Gecikmedi

TÜSİAD Hollanda’nın uçağın iniş iptal kararına tepki verdi. Açıklamayı yazılı olarak yapan TÜSİAD “Hollanda yanlış karar aldı” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANININ UÇAĞINA İNİŞ İZNİ VERİLMEDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ülkeyi ziyaretinde uçağın iniş iznini iptal eden Hollanda Dışişleri iki ülke arasında gerginliğe neden oldu. Türkiye’de farklı kesimler yaşanan bu gelişmeye tepki verdi. TÜSİAD tepkisini yazılı olarak bildirdi.

TÜSİAD: “TÜRK SİYASETÇİLERE UYGULANAN KISITLAMA DOĞRU BİR DAVRANIŞ DEĞİLDİR”

TÜSİAD tarafından yapılan açıklamada Türk siyasetçilere Almanya’da gereksiz nedenlerle uygulanan kısıtlamanın doğru bir davranış olmadığı ifade edildi.

HOLLANDA GERGİNLİĞİ TIRMANDIRDI

Açıklamada birkaç gündür yaşanan bu gelişmeler ardından, söz konusu sorunun çözülmesi için olumlu yaklaşımların sergilendiğine işaret edildi. Bu olumlu hava devam ederken Hollanda’nın Dışişleri Bakanımızın uçağının inişine izin verilmemesinin gerginliği tırmandırdığı kaydedildi. Ülkeler arasındaki sorunların Avrupa değerlerine uygun zeminde çözülmesi gerektiğini ifade eden açıklamada, ülkelerin müttefik olduklarının da altı çizildi. Söz konusu gerginliklerin ve sorunların diplomatik kanallarla aşılması gerektiğine de vurgu yapılarak, buna benzer sorunların bu güne kadar diplomasiyle aşıldığı bildirildi.

TÜM DÜNYA DEMOKRASİ SINAVINDAN GEÇİYOR

Son zamanlarda hem dünya hem de Türkiye demokrasi adına ciddi sınavlardan geçiyor” denen açıklamada, tüm ülke siyasetçileri sağduyuya davet edildi. Güvenlik alanında risklerin yükseldiği bir dönemde, yaşananlara daha geniş bakılması gerektiğine de işaret edildi. Ülkelerin sorunlara tepki yerine çözüm odaklı yaklaşmasının şart olduğu da açıklamada yer aldı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın