Hollanda ve Türkiye’nin Ekonomik İlişkileri!

0

Türkiye Hollanda Arasında Sıkı Bir Ticari İlişki Mevcut

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan uçak krizi ardından, bu durumun ekonomik ilişkileri etkileyeceği ifade edildi. Bu kapsamda Türkiye’nin ülkeye yönelik yaptırımlar uygulayacağının ilk sinyalleri geldi.

HOLLANDA’NIN İHRACATINDA ÖNEMLİ BİR PAYA SAHİP

Türkiye İstatistik Kurumundan edinilen bilgilere göre 2015’de Hollanda Türkiye’ye 3,2 milyon dolarlık hacmi olan ithalat gerçekleştirdi. Hollanda’nın ülkemize ihraç ettiği ürünlerin metal cevheri, karayolu ulaşımında kullanılan araçlar, plastik ürünler ve bazı kimyasallar olduğu görüldü.  

İHRACATTA 2,9 MİLYON DOLARLIK ÜRÜN GÖNDERİLDİ

Ülke ile ticari ilişkilerde Türkiye’de birçok kalemde ihracat yaptı. 2015 yılında Hollanda’ya en fazla konfeksiyon ürünü ve aksesuarları gönderildi. Bunların yanında ulaşım araçları, tekstilde kullanılan elyaf ve yan ürünleri Türkiye’den ihraç edilen ürünler arasında yer aldı. Bu ihracatta Türkiye üç milyar dolara yakın ciro elde etti.

2015 YILINDA 6,1 MİLYAR DOLARLIK TİCARET YAPILDI

Türkiye İstatistik Kurumu verileri incelendiğinde Hollanda ve Türkiye arasındaki söz konusu yıldaki ticaret hacminin 6,1 milyar dolar seviyesinde olduğu görüldü.

TÜRKİYE’DE 2 BİN 564 ADET HOLLANDALI FİRMA VAR

Alınan bilgilere göre ülkemizde faaliyet halinde olan 2564 adet Hollandalı firma bulunuyor.

Ülkeden 2002 ile 2015 yılları arasında Türkiye’de gerçekleşen yatırım tutarıysa 21 milyar 58 milyon dolar olarak kayda geçti.

HOLLANDA’DAKİ TÜRK YATIRIMCI SAYISI 23 BİN!

Hollanda’daki Türk yatırımcının sayısı ise söz konusu yıllar arasında 23 bin gibi bir miktara ulaştı. Türklerin 2002 ile 32015 yılları arasında ülkeye yaptığı yatırım tutarının dokuz milyar 205 milyon dolar olduğu da gözlemlendi.

Tüm bu veriler değerlendirildiğinde Türkiye ile Hollanda arasında ciddi bir ekonomik ilişkinin olduğu ortaya çıktı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın