Ana SayfaGündemÖzel Kişilerde Uzay Faaliyetlerine Katılabilecek

Özel Kişilerde Uzay Faaliyetlerine Katılabilecek

-

Hafta içinde mecliste görüşülmesi beklenen Türkiye Uzay Ajansı kurulumunun kabul edilmesi halinde özel kişilerinde faaliyette bulunmalarına izin verilecek. 

Uzak sektörü ve bu konu hakkında yapılan çalışmaların çeşitlenmesinin ardından ekonomiye olan katkılarının artması dikkat çekiyordu. Bu süreç içerisinde tüm gelişmiş olan ülkelerin uzay ajanslarının olması ve bu konuda uzay faaliyetlerini gerçekleştirmeleri dikkat çekmişti. Yapılan çalışmalarla birlikte ilerleyen yıllarda uzay ekonomisinin oldukça fazla dikkat çekmesinin beklendiği de yapılan açıklamalarla ortaya çıkmıştı. 

Son dönemlerde Türkiye’nin de bir uzay ajansı kurulması için çeşitli faaliyetler yürütmesine yönelik bazı çalışmalar gündeme getirildi. Bu hafta içerisinde mecliste görüşülmesi beklenen konunun onaylanmasının ardından Türkiye Uzay ajansının kurulması sağlanacak. bu ajansın kurulması ile birlikte konu hakkında çeşitli çalışmalarda sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilecek. Türkiye ilerleyen yıllarda milyar dolarlar sağlayan uzay ekonomisinden bir anlamda pay alabilecek. Bu durum ekonomik anlamda büyük bir katkıyı da beraberinde getiriyor. Düzenlemenin hayata geçirilmesinin ardından şimdilerde gerçekleştirilen görüşülen yeni bir konunun ardından artık özel sektöründe havacılık ve uzay faaliyetlerinde bulunmalarına izin verilecek. 

Düzenlemenin kimleri kapsadığı merak konusu haline gelirken bu süreç içerisinde uzay ve havacılık teknolojileri alanında faaliyet gösteren özel hukuk tüzel kişilerini kapsam altına aldığı belirlendi. ancak bu kapsam dışında kalan Türk Silahlı Kuvvetleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının listede özellikle belirtildiği açıklandı. İlerleyen yıllarda faaliyetlerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinin ardından yürütülen faaliyetler kapsamında ekonomik kazancın oldukça büyük olması planlanıyor. Meclisten görüşmeler sonrasında çıkan sonuç merakla bekleniyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol