Ana SayfaGündemŞirketlere Risk Takip Sistemi Geliyor

Şirketlere Risk Takip Sistemi Geliyor

-

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamaların ardından şirketlere döviz borçlarından dolayı yeni bir sistem olan risk takip modelinin geldiğini ortaya koydu. 

Döviz kurlarının dalgalanmaları ekonomiyi olumsuz etkilerken bu durumda ekonomiyi canlandırmak için döviz sisteminden daha çok Türk lirasının kullanım alanlarının yaygınlaştırılmasının planlandığı açıklanmıştı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yapılan son açıklamalara göre Merkez Bankası tarafından şirketleri önemli derecede etkileyecek risk takip modelinin kısa süre içerisinde hayata geçirilmesinin planlandığını açıkladı. Bu sistem ile birlikte artık döviz borçları da kontrol altına alınmış olacak. 

Reel sektör tarafından kısa vadeli olarak yabancı para pozisyonunun dengeye alınmasını sağlamak, kurda meydana gelebilecek riskleri de bir anlamda ortadan kaldırabilmek için yeni bir sistem üzerinde uzun zamandan bu yana çalışıldığı belirlendi. Piyasalarda da döviz kontrolünü sağlamak için şimdiye kadar çeşitli adımlar atan Merkez Bankası son dönemlerde çeşitli riskler taşımaya başlamış şirketleri de ele alarak yeni sistemin tüm riskleri kontrol altına alacağını iddia ettiler. Türkiye ekonomisinin son birkaç yıl içerisinde yaşamış olduğu olumsuz travmaların ardından bile oldukça etkili bir şekilde yanıt verdiği düşünüldüğü zaman bu süreç içerisinde güçlü bir ekonomi olduğu şeklinde tanımlanıyor. 

Küresel ekonomilerde belirsizlik devam ederken şirketlerin yabancı para cinsinden gerçekleştirmiş oldukları borçlanmalarında bu durumda etkili olduğu belirlendi. Yabancı para pozisyonunun şimdilerde alınan önlemler ile birlikte dengeli olduğu ancak yeni takip modeli sayesinde herhangi bir riskin oluşması halinde dengenin bozulmasından itibaren gerekli uyarıları vereceği için çözümün kaynağının hızlı bir şekilde çözülebileceği açıklandı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol