Ana SayfaGündemİşçiler İçin Yeni Dönem Başlıyor

İşçiler İçin Yeni Dönem Başlıyor

-

Yeni düzenlenen iş kanunları ile birlikte hem işçinin hem de işverenin karlı çıkacağı yeni dönemin başlayacağı açıklandı. 

Çalışma hayatı hakkında iş kanunu ile birlikte önemli kararların alındığı ve yeni düzenlemelerin yapıldığı ifade ediliyor. Bu süreç içerisinde çalışma hayatı içerisinde hem işçileri hem de işverenleri yakından ilgilendirecek radikal kararların alındığı açıklandı. İşçi ile işveren arasında sık sık yaşanan sorunların bir anlamda çözümü için iş mahkemeleri aktif olarak görev yaparken öncesinde arabuluculuk hizmetinin zorunlu hale getirilmesine karar verildi. İşçi ve işverenler aralarındaki sıkıntıları çözmek için arabulucuya gittikten sonra sorun çözülmediği takdirde iş mahkemelerine başvuru yapabilecekler. 

İş mahkemelerinin son yıllarda küçük olaylarla dahi işlem yaptığının tespit edilmesinin ardından zaman kaybı yaşandığı belirlenmişti. Bu sayede mahkemelerin üzerinden büyük bir yükün kaldırılmasının, işlemlerin çok daha hızlı yapılmasının amaçlandığı açıklandı. Yeni kanun tasarısının Adalet Bakanlığı tarafından hazırlandıktan sonra Bakanlar Kuruluna gönderildiği açıklandı. Yeni hazırlanan taslak içerisinde hem işçinin hem de işverenin kazandığı bir sistemin hayata geçirileceği belirlendi. İşverenin ya da işçinin almaya hak kazandığı bazı ödemeleri ya da tazminatları almak için iş mahkemelerine açmış oldukları davaların kabul edilmesi için öncesinde arabuluculara konu hakkında başvuru yapılmış olma şartı getirilecek. Bu sayede iş mahkemelerinde bulunan dosyaların yüzde 18’lik kısmının tamamen azalması bekleniyor. 

Daha önceki dönemlerde açılan tazminat davalarının sonuçlanma süresi 431 günü bulurken yeni düzenlemelerle birlikte artık süre kısalacak. İş mahkemeleri ile alınacak karar sonrasında davaların en az bir iki günde sonuçlanacağı, en fazla ise 3 haftada kararın alınacağı açıklandı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,354TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol