Ana SayfaSigortaBES'te İkinci Dönem Başlıyor

BES’te İkinci Dönem Başlıyor
B

-

Bireysel emeklilik sistemine girişlerin tamamlanması için 1 Nisan tarihinden itibaren ikinci etabın başlatılması planlanıyor. 

Bireysel Emeklilik Sistemi uzun zamandır görüşülen bir sistem olmasının ardından kişilere kendi imkanları ile emekli olmayı ya da ikinci emeklilik imkanı sunmayı hedefliyor. Daha önceki yıllarda isteğe bağlı olarak gelişen sistem bu yılın başından itibaren hükümet tarafından alınan karar sonrasında otomatik katılımı beraberinde getiriyor. Tasarrufların artırılması ve ekonomiye katkı sağlanması amaçlanırken kişilerin lehine bir çalışma sağlanıyor. Otomatik katılımla birlikte işverenler aracılığı ile çalışanların kayıtları yapılıyor ve her ay maaşlarından belirlenen tutarlarda kesintinin yapılması sağlanıyor. 

Bireysel Emeklilik Sistemi 45 yaşın altında sigortalı olarak çalışan herkesi kapsıyor. Yeni yılda yapılan düzenlemelerle birlikte binlerce kişi sisteme otomatik olarak giriş yapmıştı. Açıklamalarda girişlerin kademeli olarak sağlanacağı özellikle belirtilmişti. Şimdiye kadar yapılan katılım oranı belirlendi. Sisteme 794 bin 938 kişinin giriş yaptığı ve iki aylık toplam birikim miktarlarının ise 90 milyona ulaştığı açıklandı. Sistemden cayma hakkı da bulunmakla birlikte bu hakkın 2 ay içerisinde kullanılması gerekiyor. Bu süreçte kesinti yapılan ücretler geri teslim edilebilecek. 

Bireysel emeklilik sistemine girişlerde ikinci etabın yakın zaman içerisinde başlatılması planlanıyor. 1 Nisan tarihi ile birlikte yeni yılla birlikte sisteme giriş yapan kişi sayısı kadar kişinin daha sistemde yer alması sağlanacak. Yeni yılla birlikte sisteme girenlerin iki aylık cayma haklarının tamamen sona erdiği açıklandı. İkinci etapla birlikte özel sektörde çalışanların yanı sıra kamu idareleri ile sosyal güvenlik kurumunda çalışanların da sisteme girişlerinin yapılması bekleniyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol