Ana SayfaEkonomiFındık Yükseliyor Mu?

Fındık Yükseliyor Mu?
F

-

Son zamanlarda en az altın ve dolar kadar yakın takip altına alınan fiyatı grafiği incelenen fındık bu yıl üreticinin yüzünü pek güldürmedi. Rekolte ve fiyat etkisi ile bu yıl elindeki fındığı ne yapacağını bilemeyen üretici yeni sezon hazırlıklarına başlarken depolarda bekleyen fındık için uygun bir fiyat artışı yaşanmasını heyecanla bekliyor. Son günlerde farklı alanlardan kişilerin fındık hakkında yaptığı açıklamalar sonunda olumlu sonuçlar elde edilmesini sağladı. Fındık fiyat ve üreticisi ile alakalı yapılan açıklamaların piyasaya olumlu yansıdığını belirten Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, özellikle Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin fındık hakkındaki açıklamalarından sonra bu haftaya yükseliş ile başladığını söyledi. Geçtiğimiz haftalarda kilosu 10,5 lira olan fındığın açıklamaların etkisi ile 50 kuruş artış yaşadığını ve 11 liradan satışa sunulduğunu belirten Karan, yeterli olmasa da üretici için bir adım olduğunu söyledi.

Doping Etkisi

Canikli’nin açıklamalarının doping etkisi yaptığını savunan Karan, uzun süredir düşüş eğilimi gösteren fındık fiyatının açıklamalar sonrası yeniden yukarı tırmanışa geçtiğini 50 kuruşluk artışın bile üretici için çok önemli olduğunu söyledi.

11 Liradan Satış

Açıklamalar sonrası 11 liraya çıkan fındık fiyatının normal şartlarda 14 liranın altında olmaması gerektiğini söyleyen Karan, Canikli’nin Doğu Karadeniz’de gerçekleştirdiği ziyaretlerin piyasada hareketlenemeye sebep olduğunu ve fiyatlara yansıdığını, beklentilerin fiyattaki artışın devam edeceği yönünde olduğunu son dönemlerde piyasayı yakından takibe aldıklarını söyledi.

Canikli’nin çiftçinin mağdur olmayacağını dile getirmesinin üreticileri memnun ettiğini söyleyen Karan, fındık üreticisine yapılan bu desteğin ekonomiyi de hareketlendireceğini ve yukarı doğru bir ivme yakalanacağını belirtti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol