Ekonomi KOBİ’ler 'Nefes' Aldı

KOBİ’ler ‘Nefes’ Aldı

Son Güncelleme:

Gündeme geldiği andan itibaren KOBİ’leri heyecanlandıran ve nefes almalarına olanak sağlayacak olan ‘’ Nefes Kredi Projesi’’ uygulama geçtiğinden beri pek çok KOBİ’nin ilgisini çekti. KOBİ’lerin kullandırılan krediden çok memnun olduğunu belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 3 aylık zaman dilimi içerisinde 27 bin şirketin krediden faydalandığını ve toplamda 2,6 milyar liralık kredi kullanımının gerçekleştirildiğini, projenin tamamlandığında bu rakamın 4 milyara ulaşmasının beklendiğini söyledi.

KOBİ’lere Deva Oldu

Projenin henüz 3 ay gibi kısa bir süredir gündemde olduğunu ancak bu süreç içerisinde 27 bin KOBİ’ye deva olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının en büyük ihtiyacının finansman olduğunu büyüme ve ekonomik gelişmenin gerçekleşmesi için finansmanın şart olduğunu, TOBB, Ziraat Bankası, Kredi Garanti Fonu, Denizbank ile oda ve borsaların desteği ile sağlanan bu kredinin gerçek anlamada bir nefes aldırdığının altını çizdi.

Düşük Faiz Oranı

İş dünyasına finansman sağlanırken düşük faiz oranının uygulanmasının ilaç etkisi yarattığını belirten Hisarcıklıoğlu, finansman İhtiyacı olan tüm KOBİ’lerin bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini, piyasa şartlarının çok altında yüzde 9,90 oranından kredi verildiğini ve 150 bin liraya kadarda kredi kullanım olanağı sağlandığını söyledi. Piyasada bankaların yüzde 12’li oranlar ile mevduat topladığının altını çizen Hisarcıklıoğlu, KOBİ’lerin yüzde 10 altındaki faizle kredi kullandıran Nefes Kredi Projesi’ni muhakkak değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Bütün İllerde Kullandırıldı

Nefes kredisinin ülkenin tüm illerinde kullandırıldığını belirten Hisarcıklıoğlu, kredi kullanmada 404 milyon lira ile İstanbul’un birinci sırada, 343 milyon lira ile Ankara’nın ikinci sırada yer aldığını İzmir’in ise 200 milyon lira ile üçüncü sırada yer aldığını sözlerine ekledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,407BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,641TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler