Gündem İşsiz Kalanlar 30 Gün Süresine Dikkat!

İşsiz Kalanlar 30 Gün Süresine Dikkat!

Son Güncelleme:

İşten çıkarılan vatandaşların 30 gün içerisinde zaman kaybetmeden İŞKUR başvuruları yapmaları halinde ikinci maaş almaları sağlanacak. 

Ülkemizde çalışanların en büyük güvencelerinden birisi işsiz kaldıktan sonra ödenen işsizlik maaşı olarak ifade edilebilir. Ancak bu maaşın ödenmesi için kişinin kendi isteği ile değil işveren tarafından zorla işten çıkarılması gerekiyor. Bu süreç içerisinde kendi imkanlarının dışında işsiz kalmış kişilerinde 3 yıldaki prim sayıları göz önünde bulundurulduğu zaman İŞKUR tarafından maaş ödenebiliyor. Prim gün sayıları dikkate alındığı zaman yeterli güne ulaşmış olan kişilere 10 aya kadar işsizlik maaşının ödenmesine karar veriliyor. 

Bu maaşın hangi miktarda olacağı asgari ücret üzerinden belirleniyor. En az brüt ücret üzeriden yüzde 40 olmakla birlik en fazla yüzde 80 oranında verildiği açıklanırken bu rakamların 711 lira ile 1422 lira arasında değişiklik gösterebildiği belirleniyor. Kişilerin prim gün sayıları inceleme altına alındığı zaman şartlara göre bu durum değişiklik gösterebildiği gibi aynı zamanda ödeme yapılan gün sayısında da değişiklikler gündeme gelebilir. Maaşlardan sadece damga vergisi kesiliyor. Bunun dışında herhangi bir kesintinin yapılmadığı açıklandı. Ancak işsizlik maaşı olmak için mutlaka İŞKUR’a giderek başvuruların tamamlanması gerekiyor. Başvurular son zamanlarda internet üzerinden de gerçekleştirilmeye başlandı. Böylece vatandaşlar büyük bir zahmette kurtarıldılar. Ancak dikkat edilmesi gereken 30 günlük süre sınırı olarak açıklanıyor. 

İşten ayrıldıktan 30 gün içerisinde gerekli başvuruları yapmak gerekiyor. Bu süre sınırı geçirildiği takdirde alınacak para miktarı da her geçen gün düşecektir. Ancak 30 gün içerisinde başvuruların tamamlanması ile paralar eksiksiz bir şekilde alınabilir. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,407BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,641TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler