Kıdem Tazminatında Son Durum Ne Oldu?

0

Kıdem tazminatı hakkında uygulanacak reformun bu yıl içerisinde tamamlanması beklenirken özellikle taşeron işçiler için hayati önem taşıyan sürecin nasıl ilerlediği ve hangi çalışmaların yapılacağı merak konusu haline geldi. 

Hükümet tarafından son zamanlarda çalışma hayatını derinden etkileyecek bazı çalışmaların yapılmasına özen gösterilirken bu süreç içerisinde çalışanların hayatını kolaylaştıracak yeni düzenlemelerin yapılması dikkatlerden kaçmadı. Bu süreç içerisinde kıdem tazminatı en önemli düzenleme olarak dikkat çekerken Çalışma Bakanı tarafından yapılan açıklamalara göre bu yıl içerisinde mutlaka tamamlanacağı belirtilmişti. 

Kıdem tazminatının çalışma hayatı içerisinde çok önemli reformlar getirmesi bekleniyor. Ancak kıdem tazminatı fonu hakkında son zamanlarda Bakanlığın elinde herhangi bir taslak çalışmanın olup olmadığı da bilinmiyor. Bu süreç içerisinde herkesin merak içerisinde olduğu biliniyor. Yapılacak olan reformun yıllardır kadro bekleyen taşeron işçileri yakından ilgilendirdiği de heyecanlandırdığı da görülüyor. Kıdem tazminatının şimdilerde uygulanmaması ile birlikte bu durumun hem işçiye hem de işverene bir yük olduğu ifade edilirken yapılacak olan düzenleme sonrasında bu yüklerin tamamen kaldırılması ve sorunların kökten çözülmesi planlanıyor. 

Çalışan işçinin kıdem tazminatını alması bir hak olarak görülürken bazı yetkililer ve işçi hakları savunucuları tarafından bu durum eleştirildi. İşçilerin kıdem tazminatları güvenceleri olduğu özellikle belirtilirken bu süreç içerisinde küçük bir madde eklenmesi bu hakkında korunmasında yeterli olacağı gibi bu maddenin eklenmesi yerine büyük bir reforma gidilmesinin tehlikeli olduğu savunuldu. Bu reform çalışmaları ile birlikte işçinin elinden tazminat hakkının alınacağı düşünülüyor. Sürecin referandum sonrasında nasıl işleyeceği ise merak konusu haline geldi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın