Doğalgaz İhaleleri Başlıyor

0

2020 yılına ülkedeki 81 ile doğalgaz erişimi sağlamayı planladıklarını açıklayan yetkililer, bu konu hakkındaki çalışmaları hızlandırmaya devam ediyorlar. Geçtiğimiz günlerde yeni açılacak ihaleler ile 81 ilde 206 ilçeye daha doğalgaz erişimi sağlamak için 3,5 liralık yatırım gerçekleştirileceğini, şu anda 76 ilde ve bu illere bağlı 339 ilçede doğalgaz kullanımı sağlandığını söyleyen yetkililer, doğalgaz dağıtım şirketlerinin yeni açılacak ihaleler hakkında yakın takipte olduklarını açıklamışlardı. 10 yeni dolduran doğalgaz kullanımı gerçekleştirilen illerde bile kullanım oranını yüzde 90 oranında olduğunun altını çizen yetkililer, geriye kalan 5 il içinde açılacak ihaleler ile ülkede doğalgaz olmayan ilin kalmayacağını söylediler.

İhale Tarihleri Belli Oldu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yetkileri yaptıkları açıklama ile Artvin, Hakkâri ve Şırnak doğalgaz dağıtım ihalelerinin tarihlerini kamuoyuna duyurdular. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre bu 3 il için doğalgaz dağıtım ihaleleri 27 – 28 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilecek.

Firmalar Yeterlilik Aldı

EPDK yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, Şırnak, Hakkâri, Cizre, Yüksekova, Silopi ve İdil Doğalgaz Dağıtım Lisansı İhalesi için 4 Doğalgaz dağıtım şirketi yeterlilik belgesi alırken, Artvin Doğalgaz Dağıtım Lisansı İhalesi için ise 7 doğalgaz dağıtım şirketi yeterlilik belgesi aldı.

İhale Ayrı Günlerde

EPDK yetkilileri 7 doğalgaz dağıtım firmasının katılacağı Artvin doğalgaz dağıtım ihalesinin 27 Mart 2017 Pazartesi günü yapılacağını belirtirken, 4 doğalgaz dağıtım firmasının katılacağı Şırnak, Hakkâri, Cizre, Yüksekova, Silopi ve İdil Doğalgaz Dağıtım Lisansı İhalesinin ise 28 Mart 2017 Salı günü gerçekleşeceğini açıkladılar. Doğalgaz dağıtım firmaları ihale sonuçlarından sonra bölge için yatırım yapıp kısa sürede doğalgaz erişimini sağlayacaklar.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın