Ana SayfaEkonomi15 Sektörel Tanıtım Grubu Resmen Kapatıldı

15 Sektörel Tanıtım Grubu Resmen Kapatıldı
1

-

Sektörel Tanıtım Grubları Resmen Kapatıldı

Bakanlık söz konusu tanıtım gruplarının kapatılmasına karar verdi. Ekonomi Bakanlığı sektörel tanıtım gruplarını kapsayan düzenlemeyi yaparak, alınan kararları resmi Gazetede yayımladı.

Ekonomi Bakanlığı tarafından alınan bu karar yaklaşık 20 gün önce TBMM Genel Kurulunda kabul edilmişti. TBMM’de kabul edilen yasa bu günkü Resmi Gazetede yayımlanarak kesinlik kazandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi bünyesinde toplam 15 adet sektörel tanıtım grubu bulunmaktaydı. Yedi senedir faaliyet halinde olan bu gruplar, kendilerinden beklenen işlevi gösteremedi. Bu nedenden dolayı kapatılmasına yönelik haberler gündeme taşınmıştı. Söz konusu gruplar, Ekonomi Bakanlığınca yayınlanan tebliğ gereğince bu gün kapatıldı.

Buna göre, Sektörel Tanıtım Gruplarının Kuruluşu ve Faaliyetlerine İlişkin Tebliğ hakkında Resmi Gazetede yayımlanan tebliğde, 27608 sayılı Resmi Gazete kararıyla kapatmanın gerçekleştiği kaydedildi.

Ekonomi Bakanlığının tebliği uyarınca kapatılan bu grupların yerine daha kapsamlı bir yapıya sahip bir oluşumun hazırlanacağı kaydedildi. Bu yapının eskisine göre sektörlerin tamamını kapsaması bekleniyor.

Sektörel tanıtım grupları 11 Haziran 2010 tarihli Resmi Gazete kararıyla yürürlüğe girmişti.

Sektörel tanıtım grupları gerek yurtiçinde gerek yurtdışında Türkiye’ye has ürünlerin tanıtımını sağlamak, bu ürünlerin ihracattaki payını yükseltmek hedefi doğrultusunda, hem sektörel bazda hem de ürün odaklı olarak pazardaki yerini güçlendirme ve söz konusu ürünlerin pazar payının araştırılması için kurulmuştu. Bunların yanı sıra söz konusu gruplar ürünlerin marka olarak hayata geçmesine, Ar-Ge araştırmalarıyla geliştirilmesine, tanıtımlarının yapılmasında ve pazarlama alanında faaliyet göstereceklerdi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol