Çek Kullanımı 2 Ayda Arttı

0

TBB Risk Merkezi Verileri Açıkladı

TBB Risk Merkezi 2017’nin Şubat ayını kapsayan “Çek Raporu” verilerini açıkladı.

TBB Risk Merkezi raporunda Ocak ve Şubat aylarında, 2016’nın aynı aylarına göre yüzde 2,8’lik artış yaşandığını ifade etti. Bu artışla birlikte iki ayda ibraz edilen çek 3 milyon 600 bin adet olarak kayda geçti. Bu çeklerdeki toplam tutar ise 126 milyar seviyesinde oldu. Parasal tutardaki artış yüzde 12,8’lil seviyede oldu.

Ocak ve Şubat aylarında 42 bin çek karşılıksız çıktı. Karşılıksız çıkan çek tutarı 1 milyar 600 milyon olarak kayda geçti.

Karşılıksız çeklerde 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 14’lük oranda düşüş yaşanırken, bu çeklerin tutarı da yüzde 16’lık oranda azaldı. Tüm bu gelişmeler yanında 3,6 bin tane çek sonraki dönemlerde ödenerek, 129 milyon tutarında işleme konu oldu.

2017’nin Ocak ve Şubat aylarında karşılıksız çekler ibraz edilen çeklere göre 0,7 puan azalış yaşadı. Adet bazındaki azalış yüzdelik dilimde 2,9 oldu. 2016 yılına kıyasla ise bir puan geriledi.

Söz konusu dönemde tutar olarak en çok karşılıksız çek işlemi yapılan kentler İstanbul, Antalya, Bursa ve İzmir gibi büyükşehirler olarak belirlendi.

Tutar göz önünde bulundurularak ibraz edilen çeklerde karşılıksız işlem gören çekler en çok Iğdır’da görüldü. Oran yüzde 11,6’ya ulaştı. Iğdır’ı Ardahan, Kars ve Ağrı takip etti. Aynı konuda en düşük seviyede gerçekleşen kentler ise Giresun, Çanakkale ve Sinop oldu.

Söz konusu durum adet bazında incelendiğinde de kentler arasında Iğdır yüzde 6,4’lük oranla birinci oldu. Iğdır’ı Ağrı, Bitlis, Gaziantep ve Şanlıurfa izledi. Aynı konuda en düşük rakamlar ise Isparta’da gözlemlendi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın