Balın Kilosu 5 Bin Eurodan Satılıyor!

0

Dünyanın en kaliteli ballarının üretildiği Şavşat ilçesinde bir mağaradan kilosu 5 bin euro değerinde peri balının bulunduğu açıklandı. 

Geçtiğimiz günlerde Antalya’da yöresel ürünlerin satıldığı bir pazar açıldı. Bu pazar sırasında bir balın fiyatı ve kalitesi dikkat çekerken Artvin’in Şavşat ilçesinde bulunan bir mağaradan çıkarılan bal dikkatlerden kaçmadı. Balın çok nadir bulunan bir bal olduğu ortaya çıkarken bunun ardından kilogramının 5 bin eurodan satışa çıkarılması dudak uçuklattı. 

Bölgeye kurulan ve tamamen organik ürünlerin satışının gerçekleştirildiği yöresel pazar içerisinde farklı bölgelerden getirilmiş olan ürünler ziyaretçilerle buluştu. Vatandaşların yoğun ilgi gösterildiği görülürken alışverişler yapıldı. Ancak kurulan fuarın en çok merak edilen ürünü peri balı ismi verilen ve çok nadir bulunan ürün oldu. Yapılan açıklamalarda balın Artvin’in Şavşat ilçesinde bulunan bir mağaradan çıkarılmış olduğu ortaya çıktı. Mağaradan çıkarılan balın çok özel olmasının en önemli nedeni bölgede endemik bitki çeşitliliğinin fazla olması ve bu süreç içerisinde elde edilen balların hem çok sağlıklı hem de eşsiz olması nedeniyle bu kadar özel olduğu konuşuluyor. 

Bir mağarada fark edilen peri balı ismi verilen bu balın üzerinde yapılan incelemelerin ardından mineral zenginliği bakımından çok yüksek olduğu belirtilirken diğer ballara göre çok faydalı olduğu tespit edildi. Balın  çıkarılmasının da sanıldığı kadar kolay olmadığı öğrenildi. Profesyonel dağcıların uzun tırmanışlarının ardından yüksek tepelerde kalan mağaralardan zor şartlar altında çıkarmış oldukları balın fiyatının da yüksek olduğu ortaya çıktı. Bunun ardından balın fiyatının 5 bin euro olması bu şekilde açıklandı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın