Ana SayfaGündemİşten Ayrılanlar 3 Tazminat Alabilecekler

İşten Ayrılanlar 3 Tazminat Alabilecekler

-

İşten ayrılanların pek çoğu tarafından bilinen tazminatlarla birlikte 3 ayrı tazminat almanın aslında mümkün olduğu açıklandı. 

Otuz ve daha fazla işçinin çalışmış olduğu ve altı aydan fazla çalışan işçilerin iş güvencesi kapsamına alındığı biliniyor. İş güvencesi kapsamına alınmaları ile birlikte her türlü konuda haklarını arayabilecekleri bir sistem ortaya çıkıyor. İşçilerin en çok korktuğu işten çıkarılma durumunda da kendi haklarını arayabilmeleri için bu konuda bazı fırsatların tanımlandığı ifade ediliyor. İş güvencesi kapsamında olmayan kişilerin bu durumdan yararlanmaları mümkün olmuyor. Bu süreç içerisinde iş sözleşmeleri fesh edilirse geri iade davası açmaları pek mümkün görünmüyor. 

Ancak iş güvencesi altında olmayanların işlerini çeşitli durumlarda kolaylaştırmak amacıyla çeşitli çalışmaların yapıldığı belirtiliyor. Bu çalışmalarla birlikte artık kişilerin ekstra tazminat hakları bulunduğu gibi kıdem ve kötü niyet tazminatlarının yanı sıra ihbar tazminatlarından da yararlanmaları bekleniyor. Bu şekilde iş güvencesi olmayan işçilerin hayatını kolaylaştırmak ve güvence altına alabilmek için çeşitli düzenlemeler yapılıyor. Ancak iş güvencesi olan işçilerin kötü niyet tazminatından yararlanmalarına kesinlikle izin verilmiyor. Bu durumdan sadece iş güvencesi dahilinde olmayan vatandaşların yararlanmaları bekleniyor. 

İş güvencesi dahilinde olmayan işçinin sözleşmesi haksız nedenlerden dolayı iptal edilirse bu işte kötü niyet aranır ve sonucunda ödenmesi gereken tazminat kötü niyet tazminatı olarak isimlendirilebilir. İş sözleşmesi haksız yere iptal edildiği için bu süre içerisinde çalışılan süre boyunca hak edilen kıdem tazminatının da ödenmesi gerekiyor. Bu sayede birden fazla tazminat alarak en azından bir teselli bulmak mümkün hale getirildi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol