Ana SayfaEkonomiMerkez Bankasından 14:00'da Önemli Faiz Açıklaması

Merkez Bankasından 14:00’da Önemli Faiz Açıklaması
M

-

Merkez Bankası tarafından görüşmelerin gerçekleştirildiği faiz kararının 14:00’da açıklaması ve piyasalara yön vermesi bekleniyor. 

ABD Merkez Bankası tarafından dün yapılan son dakika açıklaması ile birlikte beklenildiği üzere faizlerin yükseltildiği belirtildi. Faizlerin yükseltilmesi beklentiler arasında yer alıyordu ancak bu süreç içerisinde yine de doların hızlı bir şekilde değer kaybı yaşadığı belirlendi. FED tarafından yapılan faiz açıklamasının ardından ülkemizde nasıl bir karar verileceği merak konusu haline gelmişti. 

Faiz kararının ardından gözler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına çevrildi. Banka tarafından yapılacak olan para politikaları toplantısında piyasaları etkileyecek nasıl bir kararın verileceği merakla beklenirken toplantıdan çıkacak sonuçların bugün kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor. Merkez Bankası tarafından bugün saat 14:00 sularında meydana gelecek bir basın toplantısı sonrasında açıklanması bekleniyor. Para Politikası Kurulu tarafından ağırlıklı olarak geç likidite penceresinde bir artışın yaşanması bekleniyor. Bu artışla birlikte 100 baz puan seviyelerinde bir artışın yapılacağı tahminler arasında yer alıyor. Diğer bir beklenti ise koridorun üst bandında artırım olacağı şeklinde gelişiyor. Faiz kararının açıklanması tüm piyasalar tarafından merakla bekleniyor. 

Merkez Bankası tarafından toplantı en son 24 Ocak tarihinde gerçekleşmişti. Bu süreç içerisinde faiz koridorunun alt bandı ve repo faiz oranları sabit tutulmuştu. Bunun ardından üst band faiz oranında rakamların yeniden düzenlendiği açıklanmıştı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası politika faizini bir süredir yüzde 8 seviyelerinde tutuyor. Yeni toplantı sonrasında alınacak olan kararda bazı yükselişlere gidilebileceği de ifade ediliyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol