Bu Sitelere Giriş İçin Artık İzin İstenecek!

0

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından yapılan açıklamaların ardından yurt dışında foreks işlemi yapan alanlara giriş için iznin gerekli olduğunu belirtti. 

Son dönemlerde foreks piyasaları için bazı düzenlemelerin yapılması gerektiği ifade edilmişti. Bu süreç içerisinde foreks piyasalarında bazı sınırlamaların getirilmesi gerektiğine karar verilmişti. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli katılmış olduğu bir toplantıda bu sürecin yönetilmesi için bazı mevzuatlarda bulunacağını dile getirdi. Yapılacak olan çalışmaların kısa bir süre sonra tamamen hayata geçirilmesi planlanıyor. Sermaye Piyasası kurulu tarafından yapılacak olan düzenlemelerin üzerinde çalışıldığı ifade edilmişti. 

Foreks hizmeti veren sitelere ulaşım konusunda bazı sıkıntıların getirilmesinin planlandığı açıklandı. Konulacak olan mevcut yasalarla birlikte Türk vatandaşlarının Türk kurumlarından gerekli yetkileri almamış olan ve bu şekilde işlem yapan foreks şirketlerine gerekli düzenlemelerin getirileceği belirtildi. Türk kurumlarından herhangi bir şekilde izin almamış foreks sitelerine ve alanlara ulaşım bir nevi engellenecek. Bu siteler üzerinden işlem yapılması kesinlikle yasaklanacak. Bu kısıtlamanın sadece Türk vatandaşları için yapıldığına vurgu yaparken diğer ülkelerin vatandaşlarının bu konu hakkında ne yaptığının ciddiye alınmadığı ve ilgi alanı içerisinde girmediği belirlendi. Söz konusu işlemler ve kısıtlamalar sadece Türkiye’yi ilgilendiriyor. 

Türk vatandaşlarının her nerede olurlarsa olsunlar yaptıkları işlemleri kısıtlamak hakkının sadece Türk Cumhuriyeti Devletine ait olduğu özellikle belirtilirken bu süreç içerisinde vatandaşların izin almadan yurt dışında foreks işlemi yapan alanların ve sitelerin belirlenerek gerekirse kapatılabileceği sinyallerini verdi. Yapılan düzenleme ile kontrolün sağlanması bekleniyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın